AktualnościOgłoszeniaRozwój zawodowySpotkaniaZainspiruj się

Rozkład jazdy – marzec

SPOTKANIE LUBELSKIEGO ODDZIAŁU TNBSP

„ROBAK” – PLANSZOWA GRA EDUKACYJNA NA PODSTAWIE „PANA TADEUSZA” ADAMA MICKIEWICZA

PONIEDZIAŁEK, 4 marca 2024 r., godz. 17.00-19.00
Miejsce: Czytelnia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie

Zapraszamy nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów kultury oraz wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w szkoleniu „Robak” –  planszowa gra edukacyjna na podstawie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Szkolenie przeprowadzi Pani Iwona Haberny – założycielka Agencji Promocyjnej OKO, działającej od 2000 roku w Krakowie. Prezeska fundacji Bookowy Dom. Laureatka nagrody Książka Roku IBBY w kategorii Upowszechnianie Czytelnictwa. Specjalizuje się w organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych w Krakowie i na terenie całej Polski. Jej specjalnością są przedsięwzięcia wymagające oryginalnych pomysłów, niestandardowego podejścia oraz kreatywnego wykorzystania gier, mediów tradycyjnych i elektronicznych.

Z grą połączona jest (poprzez kody QR na rewersach kart) internetowa platforma wiedzy na temat poematu: www.pantadeusz.promocjaksiazki.pl Na platformie znajdują się atrakcyjnie podane i dostępne „za jednym kliknięciem” informacje na temat postaci występujących w utworze, wiadomości historycznoliterackie oraz materiały, które umożliwiają krytyczna analizę utworu. Nauczyciele mogą pobrać z platformy scenariusze interesujących lekcji.

Więcej informacji o szkoleniu:

https://ken.pbw.lublin.pl/aktualnosci/robak-planszowa-gra-edukacyjna-na-podstawie-pana-tadeusza-adama-mickiewicza

Link do formularza zapisów:

https://forms.gle/cZgvsfL36rBXUhbk8

SPOTKANIA METODYCZNE

WOLONTARIAT W BIBLIOTECE

Część 1: WTOREK, 5 marca 2024 r., godz. 16.30-18.00
online

Zapraszamy serdecznie na spotkanie metodyczne o wolontariacie w bibliotece. Jak wyglądają działania bibliotekarzy w tym zakresie, jak zachęcić uczniów do tego typu działalności, jak działania wolontariackie mogą uatrakcyjnić ofertę i poszerzyć katalog działań edukacyjnych biblioteki?

Gośćmi będą:

Ewelina Semczuk -Miśko – nauczycielka bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie

Ewa Ziembowicz – nauczycielka bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie

Radosław Jarecki – nauczyciel bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie, prezes i założyciel Fundacji Mała Misja.

Zapisy na spotkanie:

https://forms.gle/BPhfXGvdG1FkxuaU6

W poniedziałek 4 marca zostanie wysłany zapisanym osobom link do dołączenia.

Kolejne części: 18 marca 2024, …

KONFERENCJE

X LUBELSKIE FORUM BIBLIOLOGÓW INFORMATOLOGÓW I BIBLIOTEKARZY pod hasłem INKLUZYWNA – DOSTĘPNA – INTEGRUJĄCA. BIBLIOTEKA W(OBEC) RÓŻNORODNOŚCI

CZWARTEK, 7 marca 2024 r., godz. 9.30-15.30
Miejsce: Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS, Lublin, ul. Głęboka 45, Aula A 1.15 Formuła hybrydowa: MS Teams.

Podczas bieżącej edycji Forum organizowanego przez Katedrę Informatologii Bibliologii i Edukacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS w Lublinie chcemy spojrzeć na kwestię różnorodności w bibliotece z dwóch zasadniczych perspektyw: wewnątrzinstytucjonalnej tj. odnoszącej się do przestrzeni (w tym organizacji i zarządzania placówką), użytkowników, zasobów i usług, technologii, kultury organizacyjnej i pracowników etc. oraz zewnątrzinstytucjonalnej tj. widocznej choćby w budowaniu partnerstwa i sieci współpracy na rzecz różnorodności i inkluzywności, czy pozyskiwaniu wsparcia finansowego i szkoleniowego etc.

Wyrażamy nadzieję, że konferencja – wzorem poprzednich – stanie się okazją do umacniania współpracy oraz wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w środowisku bibliologów, informatologów, medioznawców, komunikologów, bibliotekoznawców, bibliotekarzy, pracowników informacji i edukatorów.

Osoby i/lub instytucje zainteresowane udziałem w Forum proszone są o dokonanie rejestracji poprzez formularz do 29 lutego 2024 roku.: 

https://forms.gle/ese1jTd61PASnhfj7

Uczestnictwo w Forum jest bezpłatne.

Informujemy, że link do logowania zostanie udostępniony dzień przed konferencją. Konferencja nie będzie rejestrowana.

400 LAT DRUKU W WARSZAWIE

PONIEDZIAŁEK-WTOREK, 11-12 marca 2024 r., godz. 9.00
Miejsce: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Nowy Świat 69, Warszawa

Katedra Książki i Historii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Bibliologiczne Oddział Warszawski zapraszają na konferencję naukową „400 lat druku w Warszawie”.

Historia mediów drukowanych w Warszawie pojawia się podczas konferencji, seminariów i zebrań naukowych. Od lat jednak nie miało miejsce forum, na którym zebrani badaczki i badacze mogliby nakreślić całościowy obraz zjawiska w świetle najnowszych badań.

Liczymy na to, że podczas proponowanej konferencji naukowej wspólnie z Państwem przedstawimy możliwie całościowo dzieje publikowania oraz postaci związanych z tą działalnością, instytucji (wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki instytucjonalne i księgozbiory prywatne) na mapie historycznej i kulturalnej Warszawy. Zależy nam na dostrzeżeniu zjawisk w ujęciu historycznym od pierwszych warszawskich druków po współczesność. Zapraszamy osoby, przedstawicielki i przedstawicieli różnych dyscyplin badawczych, które w obszarze swoich badań zajmują się problematyką publikowania w Warszawie w rozmaitych kontekstach społecznych, kulturowych, czy politycznych.

W ramach konferencji, 12 marca o godz. 9.00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się pokaz Varsavianów – dokumentów, rękopisów oraz druków dotyczących zagadnień związanych z Warszawą bądź jej dziejami.

Opłata konferencyjna dla słuchaczy wynosi 200 zł.

Szczegółowe informacje:

https://www.wdib.uw.edu.pl/wiadomosci/4876-konferencja-naukowa-400-lat-druku-w-warszawie-warszawa-11-12-marca-2024-r

WYZWANIA W ZARZĄDZANIU DOKUMENTACJĄ, INFORMACJĄ I BAZAMI DANYCH – OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA

ŚRODA, 6 marca 2024 r., godz. 10.00-13.45
online

Szybki postęp technologiczny oraz powszechna cyfryzacja ma wpływ na wszystkie dziedziny życia. Dzisiejsze społeczeństwo informacyjne i gospodarka oparta na wiedzy nie mogłyby się rozwijać bez wykorzystania nowoczesnych technologii i elektronicznych środków przekazu. Zaawansowane narzędzia cyfrowe w zakresie udostępniania i opracowywania zasobów wykorzystywane są przez różne instytucje, w tym przez archiwa i biblioteki. Potrzeba dyskusji nad problemami i wyzwaniami, które z tym się wiążą stała się inspiracją do organizacji konferencji, podczas której zamierzamy omówić tematykę współczesnego zarządzania dokumentacją i informacją oraz szeroko pojętej cyfryzacji w odniesieniu do bibliotek, archiwów i naukowych baz danych.

Konferencja skierowana jest do osób zainteresowanych tematyką konferencji: środowiska naukowego, pracowników bibliotek, archiwów i kancelarii.

Organizatorem konferencji jest Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

https://pans.wloclawek.pl/wyzwania-w-zarzadzaniu-dokumentacja-informacja-i-bazami-danych/

WARSZTATY

ZABYTKI WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO NA OBRAZACH STRUKTURALNYCH

WTOREK, 12 marca 2024 r., godz. 16.00-19.00
Miejsce: Czytelnia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie zaprasza na warsztaty plastyczne, podczas których wykonamy przepiękne i niepowtarzalne obrazy.

Obrazy strukturalne to wielka zabawa formą, teksturą i kolorem. W trakcie ich tworzenia zostaje wykorzystana autorska technika, dzięki czemu każdy obraz jest unikalny i niepowtarzalny. Do wykonania takiego obrazu można wykorzystać materiały o różnej strukturze i wielkości np. kamyczki, żołędzie, kasztany, szyszki, muszle, pestki owoców, a także produkty spożywcze takie jak groch, ciecierzyca, kasza, makaron o różnym kształcie, ziarna kawy. Będziemy je tworzyć na podstawie zdjęć. Gwarantujemy dobrą zabawę, wspaniałą atmosferę, oraz wszelkie materiały do tworzenia.

Gotowe prace trafią na wystawę w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.

Warsztaty poprowadzą nauczycielki bibliotekarki PBW – Maria Wójcik i Agata Gąsior.

Link do formularza zapisów:

https://forms.office.com/e/wbCYtmwCSA

https://ken.pbw.lublin.pl/aktualnosci/warsztaty-zabytki-wojewodztwa-lubelskiego-na-obrazach-strukturalnych

SZKOLENIA

POKOLENIE ALFA W BIBLIOTECE: BUDOWANIE OFERTY DLA POKOLENIA INTERNETU

WTOREK, 5 marca 2024 r., godz. 10.00-14.00
online

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z ogólnymi cechami pokolenia Alfa: ich podejściem do świata, technologii i kultury. Prowadząca wskaże zmiany, które odróżniają Alfy od ich poprzedników. Po pierwszej, teoretycznej części, uczestnicy przećwiczą swoje kompetencje miękkie, by nauczyć się komunikacji empatycznej, która jest szczególnie ważna w kontakcie z młodym pokoleniem, czyli przedstawicielami grupy mniejszościowej. Trzecia część szkolenia dotyczyć będzie konkretnych strategii i działań podejmowanych w bibliotekach, która poskutkują stworzeniem atrakcyjnej dla nowego pokolenia oferty.

Prowadzenie: Natalia Kościńska

Koszt udziału: 299 zł netto (kwota netto = brutto przy złożeniu oświadczenia o finansowaniu ze środków publicznych).

https://goodbooks.pl/platne-szkolenie-pokolenie-alfa-w-bibliotece

SZTUCZNA INTELIGENCJA W CODZIENNEJ PRACY. DARMOWE NARZĘDZIA, KTÓRE UŁATWIĄ CI ŻYCIE

ŚRODA, 21 marca 2024 r., godz. 13.00-15.00
online

Celem szkolenia jest prezentacja możliwości wykorzystania w codziennej pracy narzędzia ChatGPT. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się również, jak inne dostępne dziś platformy wykorzystują sztuczną inteligencję (AI) do pomocy ludziom.

Szkolenie poprowadzi Rafał Hetman – bloger, reporter. Od 2013 roku prowadzi blog o literaturze faktu CzytamRecenzuje.pl.  Działa na Facebooku, Instagramie, Twitterze, YouTubie, a także redaguje książkowy newsletter „Ekstrakt” i prowadzi swój kanał podcastowy „Rafał Hetman o książkach”. Swoje reportaże publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Polska the Times” i magazynie „Chidusz”.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:120 zł netto, 108 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

https://szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl/sztuczna-inteligencja/

BIBLIOTEKARZ EDUKATOREM. „KAPSUŁKI/PIGUŁKI WIEDZY” – INNE PODEJŚCIE DO TWORZENIA BIBLIOTECZNEJ OFERTY SZKOLENIOWEJ

PIĄTEK, 15 marca 2024 r., godz. 12.00-14.30
online

Celem szkolenia jest zwrócenie uwagi na zmieniające się trendy w zakresie „podawania wiedzy”, rosnącego znaczenia krótkich i elastycznych w odbiorze „porcji wiedzy” (nazywanych kapsułkami lub pigułkami wiedzy) oraz przedstawienie wybranych narzędzi, które umożliwiają opracowywanie takich form edukacyjnych i ich włączenie do oferty bibliotecznej.

Szkolenie poprowadzi dr Aneta Januszko-Szakiel – adiunkt w Instytucie Studiów Informacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badawczo zajmuje się długoterminową archiwizacją zasobów cyfrowych, zarządzaniem informacją w organizacjach, bezpieczeństwem informacji.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:120 zł netto, 108 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

https://szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl/bibliotekarz-edukatorem-kapsulki-pigulki-wiedzy-inne-podejscie-do-tworzenia-bibliotecznej-oferty-szkoleniowej/

INSTRUKCJA KANCELARYJNA (IK) I JEDNOLITY RZECZOWY WYKAZ AKT (JRWA) W BIBLIOTECE

CZWARTEK, 7 marca 2024 r., godz. 10.00-12.00
online

Celem szkolenia jest omówienie kluczowych procedur związanych z obiegiem i przechowywaniem dokumentów w bibliotece. Na podstawie przykładowej instrukcji kancelaryjnej (IK) oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt (JRWA) prowadzący omawia niezbędne procedury związane z dokumentacją w bibliotece. W przypadku bibliotek, w których jeszcze nie wdrożono IK i JRWA przydatne będą wzory dokumentów, które otrzymają uczestnicy szkolenia. Zostanie także omówiona problematyka archiwizowania dokumentów w bibliotece i zasady prowadzenia składnicy akt.

Szkolenie poprowadzi Karol Ciechoński – główny specjalista ds. e-administracji w Urzędzie Miasta Lublin. Były archiwista i wieloletni praktyk w zakresie zarządzania dokumentacją . Ma na swoim koncie ponad 100 instytucji przeszklonych z tego zakresu. Na co dzień szkoli i doradza pracownikom w temacie stosowania normatywów kancelaryjno-archiwalnych.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:120 zł netto, 108 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

https://szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl/instrukcja-kancelaryjna/

SILNA MARKA OSOBISTA BIBLIOTEKARZA

PONIEDZIAŁEK, 25 marca 2024 r., godz. 11.30-13.30
online

Różnica pomiędzy stereotypowym postrzeganiem zawodu bibliotekarza a rzeczywistością jest kolosalna. W pierwszym przypadku bibliotekarz (a w zasadzie bibliotekarka) siedzi za biurkiem, czyta książki, ma wyciągnięty stary sweter i kok. W rzeczywistości bibliotekarze to ludzie wielu pasji. To rzeczywiście znawcy literatury, ale także animatorzy, organizatorzy, kreatorzy, nauczyciele, edukatorzy, specjaliści od komunikacji i wielu innych profesji. Tym, co pomoże zmienić sposób postrzegania bibliotekarzy jest zwrócenie uwagi na markę osobistą bibliotekarza.

Podczas szkolenia przedstawione zostanie zagadnienie marki osobistej. Od czego powinien rozpocząć bibliotekarz budowanie marki osobistej, co się na nią składa. działania, które pomogą zbudować nie tylko silną, ale także autentyczną markę osobistą bibliotekarza.

Szkolenie poprowadzi Paweł Marchel, bibliotekarz z pasją do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Fan literatury popularnonaukowej, psychologii i zarządzania. Autor ponad 300 artykułów poświęconych pracy w bibliotece.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:120 zł netto, 108 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

https://szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl/silna-marka-osobista-bibliotekarza/

WEBINARIA

PATRONI ROKU 2024: MIŁOSZ, HŁASKO, GOMBROWICZ. JAK O NICH MÓWIĆ W SZKOLE, BIBLIOTECE I KSIĘGARNI?

CZWARTEK, 7 marca 2024 r., godz. 11.00
online

Podczas webinarium Justyna Sobolewska zaproponuje tematy związane z życiorysem i twórczością patronów, które mogą być wskazówką do przygotowania działań promujących te osoby i ich dzieła podczas zajęć w szkole, lekcji bibliotecznych i warsztatów w księgarniach.

Krytyczka literacka podpowie też, z jakich książek o patronach i ich autorstwa korzystać podczas przygotowania wydarzeń; jakie polecać młodzieży oraz które tytuły powinny znaleźć się na regałach w księgarniach i bibliotekach.

Wstęp bezpłatny, wymagana rejestracja:

https://eduonline.grupapwn.pl/539987121/register

BIBLIOTEKARZE SZKOLĄ BIBLIOTEKARZY! LISTA DOBRYCH PRAKTYK Z RAWY MAZOWIECKIEJ, ŁODZI I GRODZISKA MAZOWIECKIEGO

WTOREK, 19 marca 2024 r., godz. 11.00
online

Zapraszamy na spotkanie z bibliotekarzami, którzy podsumują miniony rok w swoich bibliotekach. Opowiedzą o tym, z czego, co wydarzyło się u nich w 2023 roku, są szczególnie dumni a nad czym będą pracować w tym roku. Jak przyciągają czytelników do swoich bibliotek? Kto ich wspiera? Skąd biorą pomysły i siłę do pracy na pierwszym froncie czytelnictwa? Nasi goście odpowiedzą na te pytania i inne – które Państwo zadacie. Zapraszamy na webinar i spotkanie!

Goście:

Gabriela Furmankiewicz – realizatorka dźwięku i opiekunka studia lektorskiego w Mediatece MeMO  w Łodzi

Zbigniew Zibi Pacho – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej

Magdalena Żerek – specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki

Wstęp bezpłatny, wymagana rejestracja:

https://eduonline.grupapwn.pl/239493529/register

OPOWIEŚCI O PRAWACH DZIECKA W BIBLIOTECE

ŚRODA, 20 marca 2024 r., godz. 11.00
online

Czym są prawa dziecka? Jak o nie dbać i ich przestrzegać? Jak wesprzeć dzieci i młodzież w dbaniu o ich prawa? Marek Michalak był Rzecznikiem Praw Dziecka w latach 2008-2018; z wiedzy i doświadczenia zdobytego w tym czasie powstała książka “Opowieści o prawach dziecka”. Podczas webinarium jej autor opowie o swojej perspektywie i podpowie, jak korzystać z książki w pracy bibliotekarza. 

Wstęp bezpłatny, wymagana rejestracja:

https://eduonline.grupapwn.pl/183518812/register

NIE TYLKO PLANSZÓWKI. POMYSŁY NA NIESZABLONOWE WYKORZYSTANIE GIER W BIBLIOTECE

WTOREK, 12 marca 2024 r., godz. 10.00-11.30
online

Prowadzący: Sebastian Kochaniec

Bezpłatny webinar będzie poświęcony obecności gier (wideo, planszówek, RPG-ów, paragrafówek) w świecie książki i pozwoli Ci poznać odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań związanych z wprowadzaniem gier do biblioteki.

Dowiesz się, jak z czegoś tak oczywistego, jak lekcja biblioteczna, można uczynić kilkugodzinną, interaktywną przygodę w świecie opowieści wykorzystując mechaniki gier wyobraźni i paragrafówek. No bo czym jest biblioteka, jak nie opowieścią? Zbiorem różnorodnych treści, do których możemy namawiać w różnorodny i niekonwencjonalny sposób.

https://goodbooks.clickmeeting.com/174957448/register

SPOTKANIA

OTWARTE WYKŁADY Z HISTORII SZTUKI 2023/2034 „ARTYSTA JAKO… GENIUSZ, WYNALAZCA, PEDAGOG, WIZJONER”.

6 marca 2024 r. – 19 czerwca 2024 r.

Miejsce: Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Peowiaków 12, w wyznaczone środy o godz. 17.30

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na XV jubileuszową edycję otwartych wykładów. Wykłady stanowią kompendium wiedzy niezbędnej każdemu, kto interesuje się sztuką i kulturą europejską i światową.

6 marca 2024 – Jarosław Cymerman

Księżycowy Julek, czyli o szalonych (?) pomysłach Juliusza Osterwy.

20 marca 2024 – Elżbieta Błotnicka-Mazur

Artysta jako „robotnik sztuki” – Biennale Form Przestrzennych w Elblągu.

10 kwietnia 2024 – Stefan Münch

Portret artysty w filmach Luchina Viscontiego.

24 kwietnia 2024 – Marta Ryczkowska

Artystka jako agentka zmiany społecznej.

8 maja 2024 – Marcin Maron

Andrzej Żuławski – reżyser filmowy jako „szaman”.

22 maja 2024 – Aleksander Wójtowicz

Przyrodopisanie.

5 czerwca 2024 – Katarzyna Weinper

Jean Michel Folon artysta (nie)codzienny.

19 czerwca 2024 – Przemysław Kaliszuk

Artyści przestrzeni i artyści słowa – kto tworzy nowoczesną literaturę górską?

 

                                          Opracowanie – wiceprezes Luiza Kawka