AktualnościRelacjeRozwój zawodowySpotkaniaZainspiruj się

Gra edukacyjna „Robak” – relacja ze szkolenia

Czy „Pan Tadeusz” może być bliski współczesnym uczniom? Czy może stać się elementem gry? Mogliśmy sobie odpowiedzieć na to pytanie podczas kolejnego szkolenia dla nauczycieli, bibliotekarzy i pasjonatów edukacji, które odbyło się 4 marca 2024 r. Organizatorami szkolenia byli Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Lublinie. Prowadziła je pani Iwona Haberny – założycielka Agencji Promocyjnej OKO, działającej od 2000 roku w Krakowie. Prezeska fundacji Bookowy Dom. Laureatka nagrody Książka Roku IBBY w kategorii Upowszechnianie Czytelnictwa.

Gra planszowa „Robak” umożliwia rozegranie partii nawet, jeśli nie mamy wiedzy na temat treści lektury. Jednak graficzne opracowanie planszy oraz kart postaci pozwala poznać zarówno charakter bohaterów utworu, jak również ważniejsze miejsca i zagadnienia.

Z grą połączona jest niezwykle interesująco skonstruowana platforma edukacyjna. Może ona służyć do samokształcenia, być materiałem ułatwiającym przeprowadzenie lekcji z zakresu „Pana Tadeusza”, ale także innych lektur szkolnych.

Osoby uczestniczące w szkoleniu otrzymały egzemplarz gry dla swojej szkoły. Rozegraliśmy też partyjkę, aby poznać zasady. Z całą pewnością jest to ciekawy pomysł na pracę z lekturą szkolną.

Relację filmową z warsztatów pokazała Panorama Lubelska – można ją zobaczyć TUTAJ (od 10 minuty).

Ewa Ziembowicz, sekretarz Oddziału