AktualnościRelacjeRozwój zawodowySpotkaniaZainspiruj się

„Od wielo- do międzykulturowości – jak program Razem w Klasie wspiera pracę z dziećmi i młodzieżą z różnych kultur” – relacja

Wielokulturowość może kształtować się podczas długiego procesu zmian społecznych i demograficznych. Czasami jednak niemal z dnia na dzień stajemy wobec osób, kultur i sposobów postrzegania świata odmiennych od naszego – to znaczy mniej nam znanych i nie do końca zrozumiałych. Tak się stało w 2022 roku, wraz z wybuchem wojny w Ukrainie i napływem do naszych miast, domów i szkół obywateli sąsiedniego kraju. Aby ułatwić nauczycielom i uczniom (zarówno polskim, jak i ukraińskim) tworzenie otwartych na siebie wzajemnie społeczności międzykulturowych Fundacja Szkoła z Klasą przygotowała cykl konsultacji i webinarów. Stworzyła też program „Razem w Klasie” oraz pakiet materiałów dla jego uczestników.

28 lutego w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyły się dla TNBSP warsztaty „Od wielo- do międzykulturowości – jak program Razem w Klasie wspiera pracę z dziećmi i młodzieżą z różnych kultur”. Przeprowadziła je trenerka programu oraz trenerka międzykulturowości, niedyskryminacji i dobrego języka – p. Katarzyna Radzikowska. Zaprezentowała nam opracowane przez Fundację materiały oraz pokazała, jak je wykorzystać w praktyce. Dzięki ogromnej wiedzy prowadzącej oraz jej niezwykłej empatii i umiejętności prowadzenia warsztatów, popołudnie minęło błyskawicznie, a uczestnicy wyszli pełni inspiracji i gotowych do wykorzystania pomysłów.

Ewa Ziembowicz, sekretarz Oddziału