AktualnościRozwój zawodowySpotkaniaZainspiruj się

Rozkład jazdy – kwiecień

SPOTKANIE LUBELSKIEGO ODDZIAŁU TNBSP

O PRZESTRZENI I MARCE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. WIZYTA STUDYJNA W „WYPOŻYCZALNI SKRZYDEŁ”

 

ŚRODA, 24 kwietnia 2024 r., godz. 17.00-18.30
Miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pliszczynie, Kolonia Pliszczyn 100

Prowadząca:  Iwona Pietrzak-Płachta – nauczycielka bibliotekarka „Wypożyczalni Skrzydeł”

Zapraszamy do „Wypożyczalni Skrzydeł” – biblioteki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie – wyjątkowej przestrzeni, jednej z najpiękniejszych w Polsce. Jej twórczynią jest Iwona Pietrzak-Płachta – Nauczycielka Roku 2022, autorka książki „Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania”, propagatorka i trenerka budowania marki i identyfikacji wizualnej bibliotek szkolnych.

Po szkole i bibliotece oprowadzi nas i opowie o swojej pracy Ta, która USKRZYDLA – swoich uczniów, bibliotekarzy, a nawet książki i biblioteki.

Dojazd autobusem nr 22 z Dworca Głównego PKP o 15.55 lub o 16.20 (przyjazd na przystanek pod szkołą w Pliszczynie o 16.36 lub o 16.59). Szczegółowe informacje – TUTAJ.

Odjazd autobusu nr 22 do Lublina spod szkoły – o 18.52.

Link do formularza zapisów:

https://forms.gle/jZV8XpUk29Ze7jmo9

KONFERENCJE

XXVIII SPOTKANIA KONSERWATORSKIE „SZTUKA KONSERWACJI”

PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK, 15-19 kwietnia 2024 r.
Miejsce: Biblioteka Narodowa w Warszawie

Odbędzie się również sesja poświęcona problemom konserwatorskim występującym w zbiorach bibliotecznych. Biblioteka Narodowa, organizator sesji, zaprasza 17 kwietnia (środa) 2024 roku w godz. 11.00-17.00 wszystkich pracowników bibliotek, archiwów i muzeów, dla których dobro i zachowanie polskiego dziedzictwa piśmienniczego jest codziennym wyzwaniem w pracy oraz wszystkich, którzy te działania wspierają. Wstęp wolny.

Zgłoszenia należy przesyłać na adresy e-mail: e.potrzebnicka@bn.org.pl ; j.krol@bn.org.pl.

Wydarzenie jest też dobrą okazją do zwiedzenia nowych czytelń Biblioteki Narodowej.

https://lustrobiblioteki.pl/2024/02/sztuka-konserwacji-zaproszenie-na-spotkania-konserwatorskie/

BOOKFORUM – KONFERENCJA BRANŻOWA ONLINE DLA RYNKU KSIĄŻKI

WTOREK-CZWARTEK, 16-18 kwietnia 2024 r., godz. 10.00-14.00
online

Przyjazne i otwarte miejsce dla wydawców, bibliotekarzy, księgarzy i wszystkich zawodowo związanych z książką.

Bez wychodzenia z domu lub z biura. Wygodna w swej formule wirtualna konferencja BookForum po raz kolejny stworzy Wam możliwość udziału w pasjonujących dyskusjach i prezentacjach. Będziecie mogli poszerzyć swoje kompetencje zawodowe lub „tylko” obejrzeć i posłuchać, jak to robią inni. Bez moralizowania i wygłaszanych ex catedra mądrości.

W ramach BookForum 16 kwietnia (wtorek) 2024 r. o godz. 11:30-12:30 zaprezentowany zostanie wykład „Wypożyczalnia Skrzydeł czy… podcięte skrzydła? Jak poprawić markę bibliotek szkolnych?” wygłoszony przez Iwonę Pietrzak-Płachtę oraz Agnieszkę Kownatkę-Ruszkowską.

Iwona Pietrzak-Płachta

Nauczyciel Roku 2022. Twórczyni Wypożyczalni Skrzydeł – biblioteki szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie. Propagatorka i trenerka budowania marki i identyfikacji wizualnej bibliotek szkolnych

Agnieszka Kownatka-Ruszkowska

Nauczycielka bibliotekarka, Wydział Wspomagania Edukacji w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie. Za działalność wychowawczą otrzymała m.in. Nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty (2015 r.) i Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy (2020 r.) oraz liczne Nagrody Dyrektora Szkoły. W 2022 r. znalazła się wśród 10 nauczycieli nominowanych do nagrody „Nauczyciel Jutr@”

Link do rejestracji na wykład:

https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_60-x35lYSKar7Lh8e-_lLg#/registration

Szczegółowe informacje o BookForum:

https://www.bookforum.pl/

https://www.bookforum.pl/program/

II SYMPOZJUM BIBLIOTEKARZY SZKOLNYCH I PEDAGOGICZNYCH BIBLIOTEKA OD-NOWA KOMPETENCJE

ŚRODA, 24 kwietnia 2024 r., godz. 10.00-14.00
Miejsce: Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, Łódź, ul. Wielkopolska 70/72 oraz online
Tryb hybrydowy

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi zapraszają na sympozjum dla bibliotekarzy

https://www.cre-lodz.edu.pl/II-Sympozjum-Bibliotekarzy-Szkolnych-i,30,161#sub_mid

Link do formularza zapisów

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeUDMCIvMmI_9l35Gf-cHbFZgNvlrIqtsJpVNfayK3eW1evhw/viewform

SZKOLENIA

KREATYWNE FORMY PROMOCJI KSIĄŻKI I CZYTELNICTWA W BIBLIOTEKACH

PONIEDZIAŁEK, 5 kwietnia 2024 r., godz. 10.00-12.00
online

Celem szkolenia jest rozwijanie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu różnorodnych form animacji czytelnictwa w bibliotekach. Ważnym aspektem spotkania będzie pokazanie metod pracy przydatnych w budowaniu dobrych kontaktów z czytelnikami. Szkolenie zostanie oparte na najnowszej literaturze adekwatnej do wieku i możliwości percepcyjnych odbiorców.

Szkolenie poprowadzi dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:120 zł netto, 108 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

http://szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl/kreatywne-formy-promocji-ksiazki-i-czytelnictwa-w-bibliotekach/

BIBLIOTEKA WSPIERAJĄCA. METODY BUDOWANIA EFEKTYWNEJ MOTYWACJI I ZAANGAŻOWANIA ZESPOŁU W BIBLIOTEKACH

WTOREK, 9 kwietnia 2024 r., godz. 10.00-12.00
online

Głównym celem szkolenia jest nabycie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu budowania motywacji, zaangażowania oraz dobrostanu psychicznego, fizycznego i społecznego pracowników bibliotek. Wypracowanie postawy rezylientnej sprzyja dążeniu do samorozwoju i podnoszeniu swoich kompetencji i umiejętności. Podczas spotkania Słuchacze zapoznają się z mechanizmami psychologicznymi zachodzącymi podczas kontaktów z wymagającym szczególnej uwagi czytelnikiem dziecięcym, młodzieżowym, dorosłym i w wieku senioralnym. Szkolenie ma na celu podniesienia kompetencji związanych z zagadnieniami komunikacji interpersonalnej (werbalnej i niewerbalnej) oraz wypracowanie zachowań asertywnych. Bibliotekarze dowiedzą się także, jak świadomie i skutecznie łagodzić sytuacje konfliktowe oraz jak prowadzić edukację, terapię i wychowanie za pomocą literatury.

Szkolenie poprowadzi dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:120 zł netto, 108 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

http://szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl/biblioteka-wspierajaca-metody-budowania-efektywnej-motywacji-i-zaangazowania-zespolu-w-bibliotekach/

TWORZENIE WYSTAW CYFROWYCH

ŚRODA, 10 kwietnia 2024 r., godz. 10.00-12.30
online

Cel szkolenia: Promocja dziedzictwa kulturowego poprzez wystawy cyfrowe.

O szkoleniu:  W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób można tworzyć wystawy cyfrowe na potrzeby swoich bibliotek. Poznają darmowy system Omeka 3 (https://omeka.org/s/), który służy do tworzenia kolekcji oraz narracyjnych wystaw cyfrowych (np. w formie digitalstorytelling). Omeka w języku suahili oznacza pokazywanie / rozpakowywanie towarów lub produktów.

Szkolenie poprowadzi Dominik Mirosław Piotrowski – doktor z zakresu bibliologii i informatologii, starszy kustosz dyplomowany w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu. Interesuje się zarządzaniem informacją, otwartą nauką, humanistyką cyfrową i kuratorstwem cyfrowym. W pracy zawodowej zajmuje się optymalizacją internetowych serwisów informacyjnych, promocją zbiorów cyfrowych oraz problematyką otwartych danych badawczych.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:120 zł netto, 108 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

https://szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl/tworzenie-wystaw-cyfrowych/

MARKA BIBLIOTEKI – JAK STAĆ SIĘ NIEZAPOMNIANYM

WTOREK, 16 kwietnia 2024 r., godz. 10.00-12.00
online

Silna marka biblioteki powinna oferować możliwość identyfikacji w coraz bardziej zagmatwanym świecie. Otworzyć się na odbiorcę, zaoferować możliwość interakcji, stworzyć poczucie wspólnoty, której źródłem będą podobne wartości. Marka musi żyć – dawać autentyczny wyraz reprezentowanym ideom, a jej kultura organizacyjna powinna być wiarygodna (a przez to motywująca).

Podczas warsztatów na wybranych przykładach zostanie pokazane, jak dzięki autentyczności, jasnemu systemowi wartości i otwartości na potrzeby użytkowników wzmacniać markę biblioteki i odnosić sukcesy. Zostaną także poruszone zagadnienia: wizerunku i kierowania marką, marketingu B2B oraz narzędzi taktycznych dla marki.

Szkolenie poprowadzi Beata Gamrowska – specjalistka do spraw komunikacji i social media, graficzka, copywriterka i ilustratorka – twórczyni historyjek o kawie i Pączusiu na fanpage’u Beatarysuje. Na co dzień koordynatorka ds. promocji w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. Jako absolwentka Studium menedżerskiego Mini MBA prowadzi szkolenia w zakresie efektywnego komunikowania się, zarządzania zespołem oraz Design Thinking.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:120 zł netto, 108 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

http://szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl/marka-biblioteki-jak-stac-sie-niezapomnianym/

INSTRUKCJA KANCELARYJNA (IK) I JEDNOLITY RZECZOWY WYKAZ AKT (JRWA) W BIBLIOTECE

CZWARTEK, 18 kwietnia 2024 r., godz. 10.00-12.00
online

Celem szkolenia jest omówienie kluczowych procedur związanych z obiegiem i przechowywaniem dokumentów w bibliotece. Na podstawie przykładowej instrukcji kancelaryjnej (IK) oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt (JRWA) prowadzący omawia niezbędne procedury związane z dokumentacją w bibliotece. W przypadku bibliotek, w których jeszcze nie wdrożono IK i JRWA przydatne będą wzory dokumentów, które otrzymają uczestnicy szkolenia. Zostanie także omówiona problematyka archiwizowania dokumentów w bibliotece i zasady prowadzenia składnicy akt.

Szkolenie poprowadzi Karol Ciechoński – główny specjalista ds. e-administracji w Urzędzie Miasta Lublin. Były archiwista i wieloletni praktyk w zakresie zarządzania dokumentacją . Ma na swoim koncie ponad 100 instytucji przeszklonych z tego zakresu. Na co dzień szkoli i doradza pracownikom w temacie stosowania normatywów kancelaryjno-archiwalnych.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:120 zł netto, 108 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

https://szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl/instrukcja-kancelaryjna/

TWORZENIE MULTIMEDIÓW Z WYKORZYSTANIEM SZTUCZNEJ INTELIGENCJI (AI) W BIBLIOTECE

WTOREK, 23 kwietnia 2024 r., godz. 10.00-14.00
online

Podczas szkolenia dowiesz się, w jaki sposób sztuczna inteligencja może być twoim sprzymierzeńcem w tworzeniu różnorodnych treści multimedialnych, poznasz inspirujące przykłady projektów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w instytucjach kultury, nauczysz się generować własne treści multimedialne, korzystając z bezpłatnych narzędzi.

Prowadzący: Łukasz Braun

Koszt udziału: 299 zł netto (kwota netto = brutto przy złożeniu oświadczenia o finansowaniu ze środków publicznych). Bezpłatny udział z dofinansowaniem KFS 2024!

https://goodbooks.pl/zapisz-sie-na-platne-szkolenie-online-tworzenie-multimediow-ai

WEBINARIA

CO SŁYCHAĆ U MAŁYCH WYDAWCÓW?

WTOREK, 9 kwietnia 2024 r., godz. 11.00
online

Bezpłatne szkolenia i warsztaty, prezentacje nowości wydawniczych. Zapraszamy bibliotekarzy, nauczycieli, księgarzy i wydawców na webinaria Azymutu w 2024 roku.

Link do rejestracji

https://eduonline.grupapwn.pl/993276445/register

ART-SENSORYKA – 5 ZMYSŁÓW W BIBLIOTECE

CZWARTEK, 11 kwietnia 2024 r., godz. 10.00-11.30
online

Prowadzący: Małgorzata Kremza – specjalistka w dziedzinie arteterapii i pracy sensorycznej. Pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Trzebnicy, studiowała pedagogikę terapeutyczną z oligofrenopedagogiką na Uniwersytecie Opolskim

Pięć podstawowych zmysłów człowieka, które odpowiadają za percepcję bodźców zewnętrznych to: wzrok, słuch, węch, dotyk i smak*. Dowiedz się, jak wykorzystać je w bibliotece podczas zajęć sensorycznych dla dzieci!

Podczas webinarium poznasz:

– podstawy arteterapii i jej wpływ na rozwój człowieka,

– etapy rozwoju poznawczego, fizycznego i emocjonalnego dzieci w różnym wieku i dostosowane do nich aktywności,

– kilka kreatywnych pomysłów na zajęcia sensoryczne dla dzieci,

https://goodbooks.pl/najblizsze-wydarzenia#artsensoryka

BABA OD POLSKIEGO POLECA MĄDRE I NIEDROGIE KSIĄŻKI NA NAGRODY SZKOLNE

CZWARTEK,11 kwietnia 2024 r., godz. 11.00
online

Bezpłatne szkolenia i warsztaty, prezentacje nowości wydawniczych. Zapraszamy bibliotekarzy, nauczycieli, księgarzy i wydawców na webinaria Azymutu w 2024 roku.

Link do rejestracji

https://eduonline.grupapwn.pl/869144835/register

GRY O LITERATURZE I LOKALNEJ HISTORII: JAK WPISYWAĆ GRY W SZERSZY KONTEKST DZIAŁAŃ INSTYTUCJI?

WTOREK, 16 kwietnia 2024 r., godz. 10.00-11.30
online

W czasie webinaru opowiemy o tym, jak wpisywać gry w szerszy kontekst działań instytucji. Zaproponujemy gotowe koncepcje – począwszy od warsztatów aż po organizację premiery gry i jej późniejsze wykorzystanie. O swoich pomysłach opowie Margaretta Mielewczyk z Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie, która w tworzenie gry o historii Żukowa zaangażowała nie tylko młodzież, ale i seniorów.

Prowadzący: Natalia Kościńska

https://goodbooks.pl/najblizsze-wydarzenia#gry-o-literaturze-i-lokalnej-historii

JAKIE SUPERMOCE DAJE WSPÓLNE CZYTANIE KSIĄŻEK? WEBINARIUM DLA BIBLIOTEKARZY O AKCJI #TATATEŻCZYTA

CZWARTEK, 18 kwietnia 2024 r., godz. 11.00
online

Bezpłatne szkolenia i warsztaty, prezentacje nowości wydawniczych. Zapraszamy bibliotekarzy, nauczycieli, księgarzy i wydawców na webinaria Azymutu w 2024 roku.

Link do rejestracji

https://eduonline.grupapwn.pl/748675434/register

OPRACOWANIE FORMALNE – NOWA METODYKA BIBLIOTEKI NARODOWEJ

CZWARTEK, 18 kwietnia 2024 r., godz. 12.00-14.00
online

Bezpłatny webinar ma na celu zapoznanie uczestników z wytycznymi Biblioteki Narodowej dotyczącymi opracowania formalnego dokumentów bibliotecznych, wprowadzonych w 2019 roku. W sposób szczególny uwzględnione będą zbiory na nowoczesnych nośnikach (ebooki, audiobooki). Zajęcia będą okazją do rozwiązania bieżących problemów dotyczących opracowania zbiorów bibliotecznych w codziennej pracy uczestników. Szkolenie nie będzie odnosiło się do wprowadzania danych bibliograficznych w jakimkolwiek systemie bibliotecznym, ze względu na wykorzystanie przez biblioteki różnych systemów. Uczestnicy zapoznają się z uniwersalnym schematem opracowania zbiorów, który wykorzystuje się w każdym systemie.

Prowadząca: Agata Kyzioł-Cieślak

Link do rejestracji

https://pbwwarszawa.clickmeeting.com/opracowanie-formalne-nowa-metodyka-biblioteki-narodowej-2-godz-/register

SPOTKANIA

OTWARTE WYKŁADY Z HISTORII SZTUKI 2023/2034 „ARTYSTA JAKO… GENIUSZ, WYNALAZCA, PEDAGOG, WIZJONER”.

10 kwietnia 2024 r. – 19 czerwca 2024 r.

Miejsce: Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Peowiaków 12, w wyznaczone środy o godz. 17.30

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na XV jubileuszową edycję otwartych wykładów. Wykłady stanowią kompendium wiedzy niezbędnej każdemu, kto interesuje się sztuką i kulturą europejską i światową.

10 kwietnia 2024 – Stefan Münch

Portret artysty w filmach Luchina Viscontiego.

24 kwietnia 2024 – Marta Ryczkowska

Artystka jako agentka zmiany społecznej.

8 maja 2024 – Marcin Maron

Andrzej Żuławski – reżyser filmowy jako „szaman”.

22 maja 2024 – Aleksander Wójtowicz

Przyrodopisanie.

5 czerwca 2024 – Katarzyna Weinper

Jean Michel Folon artysta (nie)codzienny.

19 czerwca 2024 – Przemysław Kaliszuk

Artyści przestrzeni i artyści słowa – kto tworzy nowoczesną literaturę górską?

 

Opracowanie – wiceprezes Luiza Kawka