AktualnościRelacjeRozwój zawodowySpotkaniaZainspiruj się

„Podaruj sobie anioła” – świąteczne warsztaty w PBW

Jest taka piosenka, której refren zapewnia nas, że wśród nas są anioły i każdego dnia je mijamy. Ale nie zawsze je dostrzegamy albo zapominamy o ich istnieniu.

Dlatego 12 grudnia, w jak zwykle gościnnych progach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej odbyło się kolejne spotkanie lubelskiego oddziału TNBSP pod hasłem “Podaruj sobie anioła”. Poprowadziły je czarodziejki prac plastycznych – Maria Wójcik i Agata Gąsior – nauczycielki bibliotekarki z PBW w Lublinie. Każde spotkanie z nimi to szansa na poznanie nowej, niezwykle inspirującej techniki plastycznej. Jednocześnie prowadzone przez nie warsztaty to prawdziwa sesja arteterapeutyczna.

Tworzenie aniołów z wykorzystaniem preparatu Powertex obudziło w nas kreatywność i ducha zabawy. Poruszyło też naszą wewnętrzną potrzebę dołączenia do działań plastycznych śpiewu. Wybrzmiały zarówno piosenki turystyczne, jak i pierwsze kolędy. Wszak było to nasze spotkanie przedświąteczne!Może warto w nowym roku poszukać kogoś, kto zorganizuje dla nas spotkanie śpiewacze, kto uwolni w nas odwagę wyrażania swoich emocji przez dźwięk. Tak jak Maria i Agata budzą w nas odwagę do wyrażania się w formach plastycznych.

To, co jest na naszych spotkaniach najlepsze, to całkowity brak oceny. Tworzyliśmy anioły na miarę naszych potrzeb i możliwości. Ale finalnie chyba każdy z nas był zaskoczony, że to się udało i że naszym aniołom naprawde wyrosły skrzydła.

Technikę rekomendujemy do pracy z uczniami starszymi i z dorosłymi. Z młodszymi dziećmi wyłącznie w bardzo małych grupach. Konieczna jest tu cierpliwość i determinacja, ale efekt jest niesamowity. Nasze anioły schną teraz w zaciszu PBW i być może przyfruną do naszych domów na święta. A jeśli ktoś ma ochotę zaśpiewać piosenkę o aniołach to proszę bardzo kliknąć w link Anioły są wśród nas – Beata Bednarz

Ewa Ziembowicz, sekretarz Oddziału