AktualnościCzytelnictwoRelacjeRozwój zawodowyZainspiruj się

W Szczebrzeszynie…

Lato, piękne krajobrazy i dobre towarzystwo gwarantują udany wypoczynek i twórczą atmosferę. Dlatego kilka członkiń naszego oddziału TNBSP postanowiło naładować akumulatory, uczestnicząc w Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Festiwal Stolica Języka Polskiego to 7 intensywnych dni, wypełnionych od rana do nocy spotkaniami z książką, autorami i językiem. Moc wrażeń i niesamowita atmosfera, a przede wszystkim brak piedestałów. Wysoka jest tam tylko kultura. Relacje międzyludzkie są bardzo przyjazne i oparte na ogromnej otwartości i ciekawości drugiego człowieka (lub psa, bo to festiwal psolubny 😉 ). Tegoroczna edycja była poświęcona Sławomirowi Mrożkowi. Mogliśmy przypomnieć sobie biografię i twórczość autora, a także uśmiechnąć się, zamyślić lub wzruszyć oglądając wystawę grafik Mrożka, słuchając wspomnień podczas rozmowy z żoną twórcy – Susaną Osorio-Mrożek, oglądając spektakl na podstawie autobiografii artysty, w wykonaniu Mai Komorowskiej i Grzegorza Damięckiego.

Ważne miejsce poświęcono też Wisławie Szymborskiej. Spotkania z sekretarzem Noblistki Michałem Rusinkiem, w ramach Małej i Dużej Stolicy, dały szansę na poznanie kolejnych kilku szczegółów z życia poetki. Niezapomniane wrażenie wywarł na wszystkich mecz poetycki, w którym nie było wygranych i przegranych, ale gwiazdą „boiska” był z całą pewnością Wojciech Bonowicz jako parkingowy. Wieczór zakończył przepiękny występ Grażyny Szapołowskiej, zatytułowany „Nic dwa razy”.

Dla nas bibliotekarek i bibliotekarzy niezwykłe ciekawym jest pasmo „Mała Stolica Języka Polskiego”, prowadzone przez Katarzynę Stoparczyk. Sugestie zakupu książek do biblioteki szkolnej, rozmowy o ważnych sprawach z punktu widzenia młodzieży, spotkania autorskie i choćby pobieżna wymiana myśli z takimi twórcami jak Marcin Szczygielski, Adam Wajrak, Marek Michalak czy Justyna Suchecka – to naprawdę wspaniałe wydarzenie i inspiracja do dalszych działań. robienia Selfie z autorem – to już bonus, który zostaje w sercu na zawsze.

Spotkania z bibliotekarkami i bibliotekarzami z innych ośrodków pozwalały na szczere, ciekawe i rozwijające rozmowy.

Szczebrzeszyn to miejsce nawiązywania relacji i pozyskiwania kontaktów. Bardzo liczymy, że znajomość z organizatorami nagrody Literacka Podróż Hestii przerodzi się w stałą współpracę. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy za podarowane nam zestawy książek, nominowanych w tym roku do nagrody. (lista nominacji – TUTAJ

Sądzimy, że zaznaczyłyśmy naszą obecność, biorąc udział w dyskusjach. Szczególnie ważna była wypowiedź Ewy Ziembowicz podczas debaty o czytelnictwie – w sprawie dostrzeżenia potencjału bibliotek szkolnych w inicjacji i wspieraniu kontaktów młodych ludzi z książką (debata do obejrzenia TUTAJ). Mamy nadzieję, że nasz głos przyczyni się do wzmocnienia działań Nauczycielki Roku 2022 Iwony Pietrzak-Płachty i sprawi, że rozpocznie się poważna dyskusja na temat bibliotek szkolnych, umożliwiająca ich rozwój.

W bieżącej edycji Festiwalu nasza członkini, Iwona Pietrzak-Płachta, miała spotkanie autorskie, promujące jej debiutancką książkę „Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania”, do której ilustracje wykonała Matylda Konecka. Rekomendujemy zakup tej książki do bibliotek szkolnych. Posłuży jako świetne wprowadzenie do rozbudzania czytelnictwa u naszych uczniów, zarówno w warstwie tekstu, jak i ilustracji.