AktualnościRelacje

Relacja ze spotkania TNBSP w dniu 8 czerwca 2021 r.

Dnia 8 czerwca 2021 roku odbyło się spotkanie on-line na Google Meet, na które nauczycieli bibliotekarzy zaprosiły doradczynie metodyczne z LSCDN – pani Joanna Tarasiewicz i pani Aneta Szadziewska oraz prezes TNBSP Oddział w Lublinie – pani Małgorzata Dąbrowska-Duda. W spotkaniu  wzięło udział 51 osób. Temat spotkania: Poławiacze Pereł, czyli dyskusja o książkach i czytelnictwie”.

Nauczycieli przywitała pani Joanna Tarasiewicz, która przedstawiła prelegentkę – panią Dominikę Żukowską – właścicielkę i redaktor naczelną niezależnego wydawnictwa „Poławiacze Pereł”. Pani redaktor swoją wypowiedź na temat oferty wydawniczej swojej firmy rozpoczęła od wytłumaczenia skąd wzięła się nazwa wydawnictwa. Została ona zainspirowana operą Bizeta i zdaniem prelegentki ta nazwa niezwykle pasuje do działań, które realizuje jako wydawca. Jak stwierdziła obrazowo sama pani Dominika: „Trzeba zanurkować w morzu literackich inspiracji, wyłowić prawdziwą perłę i trzeba jeszcze wydostać się na powierzchnię”.  Jako wydawca bardzo dba o to, by wartościowe treści były wydawane w estetycznej formie, by literackie tematy związane były ze współczesnością.

Następnie prelegentka zaprezentowała słuchaczom książki wydane w jej wydawnictwie i krótko je omówiła. Jej zdaniem najciekawsze jest to, co się dzieje po przeczytaniu książki, a te pozycje są znakomite do przeprowadzenia warsztatów z czytelnikami:

– seria międzykulturowa, w której ukazały się 4 tomy („Zebra”, „Opowieści spod oliwnego drzewa”, „Bahar znaczy wiosna”, „Dwa królestwa i wielkie morze”), są to opowieści z przesłaniem;

– seria książek Pilotka, w której ukazały się: „Kosmonautka”, „Strażaczka”, Agentka” oraz „Tramwajarka i inne matki PRL” (książka dla czytelników 13+), autorem książek jest Piotr Wawrzeniuk,

– seria młodzieżowa („Wszystkie dżinsy M.”, „Nigdy nigdy”)

– zeszyt ćwiczeń z ekonomii – „Kawiarnia” autorstwa Justyny Bereźnickiej.

Pani Joanna Tarasiewicz poprosiła nauczycieli o zadawanie pytań prelegentce.  Uczestnicy spotkania byli ciekawi w oparciu, o które książki pani Dominika Żukowska prowadzi warsztaty z czytelnikami, jakie ma plany wydawnicze i czemu nie pokusiła się o wydanie książek dla starszego czytelnika, pytali gdzie można zakupić książki z wydawnictwa „Poławiacze Pereł” i czy można liczyć na rabat dla bibliotek.

Pani redaktor podzieliła się z nauczycielami opinią na temat kondycji polskiego rynku wydawniczego, który jest zauważalny także na arenie międzynarodowej. Na jakim poziomie literackim jesteśmy pokazują organizowane w Bolonii targi książki, na których polskie wydawnictwa zbierają zasłużone laury. Zdaniem gościa warto zwrócić uwagę na małe wydawnictwa, które mają większą odwagę w sięganiu po kontrowersyjne tematy i które dbają o to, by nadrzędną wartością ich działalności była wartość literacka wydawanych książek. Zasugerowała, by ludzie związani z kulturą czytelniczą wprowadzili do swojego słownika pojęcie biblioróżnorodności – im bardziej skomplikowana i różna literatura pojawiać się będzie na rynku wydawniczym, tym lepiej dla nas czytelników.

Pani Joanna Tarasiewicz serdecznie podziękowała gościowi za udział w spotkaniu i wyraziła nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie z panią redaktor. Uczestnicy na czacie podkreślali, że wydarzenie było niezwykle interesujące, a pani Dominika Żukowska to bardzo energetyczną osoba, która wręcz zaraża pasją do słowa pisanego. Pokazała nauczycielom, że jest świadomym wydawcą, który przywiązuje ogromną wagę zarówno do literackiej warstwy wydawanego dzieła, jak i do jego oprawy graficznej.