AktualnościRelacjeSpotkaniaZainspiruj się

„Obraz strukturalny z recyklingu” – relacja

Żyjemy w czasach, w których na naszej planecie codziennie wytwarza się więcej rzeczy niż kiedykolwiek. Z wielu bezużytecznych elementów każdy z nas potrafi stworzyć rzecz nową – „dzieło”, które w trakcie tworzenia nabierze efektownego wyglądu. Często nie jest istotne znaczenie tego „dzieła” lecz tworzywo z jakiego zostało wykonane. W takiej sytuacji rodzi się sztuka recyklingu.

18 maja 2023 r. w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyły się warsztaty recyklingowe, podczas których w miłym towarzystwie członków i sympatyków Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich tworzyliśmy obrazy strukturalne z tego, co mieliśmy „pod ręką”. Wystarczyło trochę chęci i nieograniczona wyobraźnia, aby powstały niesamowite prace. Warsztaty poprowadziły nauczycielki bibliotekarki PBW – Maria Wójcik i Agata Gąsior – pasjonatki prawie wszystkich technik rękodzielniczych.

Obrazy strukturalne to wielka zabawa formą, teksturą i kolorem. W trakcie ich tworzenia zostaje wykorzystana autorska technika, dzięki czemu każdy obraz jest unikalny i niepowtarzalny. Do wykonania takiego obrazu można wykorzystać materiały o różnej strukturze i wielkości np. kamyczki, żołędzie, kasztany, szyszki, muszle, pestki owoców, a także produkty spożywcze takie jak groch, ciecierzyca, kasza, makaron o różnym kształcie, ziarna kawy. Dobrze swoją rolę spełnią też pompony, folia bąbelkowa lub aluminiowa, sznurki, rzepy, ścinki tkanin, guziki czy koraliki o różnym kształcie i wielkości. Rewelacyjnie będą wyglądały również przyklejone niepotrzebne elementy zegarków, biżuterii, łańcuszków, korali, a nawet zabawek.

Organizatorami wydarzenia były Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Lublinie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie.

wiceprezes Luiza Kawka