AktualnościOgłoszenia

List Prezesa TNBSP oddział Lublin.

Drogie Koleżanki i Koledzy!

Nauczyciele bibliotekarze – członkowie i sympatycy

Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich!

W czerwcu 2022 r. kończy się kadencja obecnych władz Oddziału TNBSP w Lublinie. Wiąże się to z koniecznością zwołania walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego członków i sympatyków oddziału.

Przez ostatnie dwa lata, ze względu na zagrożenie epidemiczne, intensywność działań naszej organizacji została mocno ograniczona. Niestety, nie mogliśmy się spotykać stacjonarnie, a możliwość organizacji zebrań w tzw. terenie, czyli w placówkach oświatowych, których nauczyciele bibliotekarze chętnie dzielili się swoimi dobrymi praktykami, wymieniali się pomysłami i pragmatycznymi rozwiązaniami, stanowiła ogromny walor naszych wzajemnych kontaktów.

Oddział TNBSP w Lublinie działa od 29 lat i niezmiennie zajmował się wspieraniem nauczycieli bibliotekarzy w ich pracy. Było to niezwykle istotne, zwłaszcza w  okresie, gdy lubelskie władze oświatowe nie widziały potrzeby utworzenia stanowiska doradcy metodycznego ds. bibliotek szkolnych. Trzy lata temu ta sytuacja się zmieniła, utworzono najpierw jeden, a obecnie dwa etaty doradców metodycznych dla bibliotekarzy szkolnych.

Współpraca Rady Oddziału z doradczyniami metodycznymi: panią Joanną Tarasiewicz i panią Anetą Szadziewską, pełniącą także funkcję wiceprezesa naszego Oddziału TNBSP, zaowocowała zorganizowaniem wielu ciekawych spotkań. Obu paniom należą się ogromne podziękowania za ich zaangażowanie i inicjowanie wszelkich działań w zakresie promocji czytelnictwa dzieci i młodzieży.

Rok 2023 będzie rokiem jubileuszowym dla naszego Oddziału, będziemy świętować trzydziestolecie powstania i powołania pierwszej Rady Oddziału TNBSP w Lublinie (22 maja 1993 roku). Przez te prawie trzy dekady udało nam się wypracować pewne reguły i zwyczaje, charakterystyczne dla naszego Oddziału.  Organizowaliśmy szkolenia i warsztaty dotyczące szeroko rozumianej organizacji pracy i pracy pedagogicznej w bibliotekach szkolnych, np. formy pracy z czytelnikiem, komputeryzacja biblioteki, awans zawodowy, spotkania autorskie.

Pandemiczna rzeczywistość pokazała, że nadszedł czas na zmiany, na wprowadzenie nowego powiewu do tego, co znane i sprawdzone. Wybory nowej Rady Oddziału TNBSP w Lublinie to doskonały moment na wprowadzenie pewnej modyfikacji kierunku, w jakim podążać powinno środowisko bibliotekarzy szkolnych.

Zastanówcie się, drogie Koleżanki i Koledzy, czy chcecie mieć wpływ na te zmiany i czy chcecie być częścią tego, co wprowadzi TNBSP w Lublinie w nowy, cyfrowo-czytelniczy wymiar? Przemyślcie to!

Wkrótce zaprosimy Was na wybory do Rady Oddziału i do dyskusji na temat rozwoju naszego Oddziału w najbliższych pięciu latach.  Będzie to spotkanie stacjonarne. Liczymy na Waszą obecność i współpracę.

Z bibliotekarskim pozdrowieniem

Małgorzata Dąbrowska-Duda