AktualnościRozwój zawodowy

Rozkład jazdy – grudzień 2024

WARSZTATY LUBELSKIEGO ODDZIAŁU TNBSP

UTYTUOWANE ŻYCZENIA, CZYLI KREATYWNIE BUDZIMY DUCHA ŚWIĄT – warsztaty stacjonarne

ŚRODA, 11 grudnia 2024 r., godz. 16.30
Miejsce:
Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła – biblioteka szkolna

Co jest nieodłącznym elementem świąt? Oczywiście życzenia. A co jest nieodłączną cechą bibliotekarek i bibliotekarzy? Niewątpliwie kreatywność. Jeśli zatem połączymy te dwa fakty to raczej nikt się nie zdziwi, że przedświąteczne spotkanie TNBSP spędzimy bawiąc się kreatywnym pisaniem i układaniem życzeń z tytułów książek.

Zapraszamy do biblioteki SP 51 im. Jana Pawła II w Lublinie na spotkanie „Utytułowane życzenia czyli kreatywnie budzimy ducha świąt”. Warsztaty poprowadzi Ewa Ziembowicz – przy wsparciu Sylwii Wirackiej i Elżbiety Grabarczuk.

Link do formularza zapisów:

https://forms.gle/tu2HWs6x82wK16ym8

WARSZTATY

DOTYK ŚWIĄTECZNEJ KREATYWNOŚCI – BOMBKA FILCOWA

CZWARTEK, 5 grudnia 2024 r., godz. 16.00-18.00
Miejsce:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie – sala konferencyjna

Kochasz rękodzieło? Pragniesz dodać świątecznego uroku swojemu domowi? Dołącz do nas na warsztaty, podczas których wspólnie stworzymy wyjątkowe bombki filcowe!

Co będziemy robić? Uczyć się techniki filcowania na sucho i tworzyć piękne, unikalne bombki, które staną się wyjątkową ozdobą Twojej choinki lub idealnym prezentem!.

🔹 Materiały zapewniamy – Ty przynieś tylko chęci do zabawy!

Link do formularza zapisów:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdwfPyOt0CVLz4ijVEAUcr6FQWxX_s-_-pv_2ouiRz4LMfh4A/viewform

SPOTKANIA METODYCZNE

MOC DOBREGO SŁOWA W BIBLIOTECE… CZYLI DLACZEGO WARTO MÓWIĆ INACZEJ

ŚRODA, 4 grudnia 2024 r., godz. 17.00
Online

Agnieszka Kowalska – doradczyni metodyczna LSCDN zaprasza na spotkanie, podczas którego dowiemy się – Jak włączyć język równościowy do zajęć w bibliotece szkolnej? Jak budować wspólnotowe środowisko w bibliotece szkolnej? Poznamy przykłady i pomysły jak budować w bibliotece wspólnotę.

Gościem specjalnym będzie Anastas Krusińska (zamienne zaimki) – fascylitatorka procesów grupowych. Niebinarna osoba aktywistyczna, edukatorska. Wierzy, że sztuka może aktywizować. W swoich działaniach skupia się na słowach – w formie pisemnej i mówionej. Wierzy, że to jak mówimy zmienia rzeczywistość. Na co dzień działa z językiem – pisząc poezję, teksty, prowadząc warsztaty.

Link do spotkania aktywny w środę o godz. 17.00

Formularz zapisów:

https://forms.gle/1WGxLho5YygNBMDD6

WEBINARIA

BEZPŁATNE WEBINARIA Z GOOD BOOKS

  • LITERATURA BAŁKAŃSKA W TWOJEJ BIBLIOTECE – MIĘDZY HISTORIĄ A WSPÓŁCZESNOŚCIĄ

WTOREK, 3 grudnia 2024 r., godz. 10.00-11.30
online

Tematy, które poruszymy w trakcie webinaru:

Przyjrzymy się stereotypom, przez które często postrzegamy Bałkany, i zastanowimy się, jak wpływają one na odbiór literatury ; Wskażemy konkretne tytuły, które warto dodać do bibliotecznej oferty – szczególnie te, które w ostatnim czasie pojawiły się na polskim rynku wydawniczym ; Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego literatura Bałkanów nie jest jeszcze szerzej znana w Polsce i jak zachęcić czytelników do jej odkrywania.

Link do rejestracji: https://goodbooks.clickmeeting.com/963119486/register

  • PRAKTYCZNY WARSZTAT PISANIA WNIOSKÓW – ANALIZUJEMY NOWY FORMULARZ

CZWARTEK, 5 grudnia 2024 r., godz. 10.00-12.00
online

Podczas tego praktycznego webinaru:

Krok po kroku przeanalizujemy nowy formularz – omówimy każdą sekcję, zwracając uwagę na zmiany wprowadzone w tegorocznym naborze do programów „Partnerstwo dla książki” i „Promocja czytelnictwa” ; Otrzymasz konkretne wskazówki dotyczące wypełniania kluczowych punktów formularza ; Podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zwiększyć szanse na uzyskanie dotacji ; Pokażemy, jak powiązać projekt z priorytetami programów MKiDN dla bibliotek, aby skutecznie uzasadniać potrzebę jego realizacji ; Podzielimy się przykładami dobrych praktyk w pisaniu wniosków.

Link do rejestracji: https://goodbooks.clickmeeting.com/759335911/register

  • BIBLIOTECZNE MIKOŁAJKI Z AI: 5 ŚWIĄTECZNYCH POMYSŁÓW

PIĄTEK, 6 grudnia 2024 r., godz. 10.00-11.30
online

Podczas webinaru pokażemy w jaki spos​ób:

Generować życzenia świąteczne dopasowane do różnych grup odbiorców: od dzieci, przez seniorów, aż po miłośników kryminałów czy poezji ; Skomponować własną kolędę, która stanie się wizytówką świątecznego klimatu w Twojej instytucji ; Tworzyć grafiki świąteczne oraz dodawać zabawne efekty do krótkich filmików w mediach społecznościowych ; Zaprojektować quiz literacko-świąteczny, który będzie atrakcyjną formą angażowania czytelników w każdym wieku ; Opracować interaktywną, świąteczną historię paragrafową, idealną do udostępnienia online jako zabawę dla młodszych czytelników.

Link do rejestracji: https://goodbooks.clickmeeting.com/299663613/register

BEZPŁATNE WEBINARIA z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie

  • ZACZARUJ SWOJE LEKCJE Z „MAGIC SCHOOL AI’S”

WTOREK, 17 grudnia 2024 r., godz. 12.00-13.30
online

Celem webinaru jest pokazanie, jak wykorzystać aplikację, aby wzbogacić proces nauczania i sprawić, by lekcje były bardziej interaktywne i angażujące dla uczniów.

Podczas webinaru uczestnicy nauczą się, jak za pomocą „Magic school AI” tworzyć atrakcyjne prezentacje, interaktywne quizy, kreatywne scenariusze lekcji oraz gry edukacyjne, które świetnie sprawdzą się jako podsumowanie materiału.

Link do rejestracji: https://pbwwarszawa.clickmeeting.com/zaczaruj-swoje-lekcje-z-magic-school-ai-1-5-godz-/register

https://pbw.waw.pl/events/zaczaruj-swoje-lekcje-z-magic-school-ais-webinar/

  • MÓJ PRZYJACIEL MIGRANT – WARSZTATY BIBLIOTERAPEUTYCZNE

PIĄTEK, 13 grudnia 2024 r., godz. 11.00-13.00
online

Warsztaty biblioterapeutyczne na bazie publikacji wydawnictwa NoBell dla nauczycieli szkół podstawowych o migracji i problemach z nią związanych w celu oswajania bieżącego problemu i edukowania o tolerancji dla osób migrujących do naszego kraju, trafiających do polskich szkół. Przedstawione zostaną przykłady zajęć dla klas 4-6, 7-8 w oparciu o książkę “Co to jest migracja” autor Eduard Altarriba.

Link do rejestracji: https://pbwwarszawa.clickmeeting.com/moj-przyjaciel-migrant-warsztaty-biblioterapeutyczne-we-wspolpracy-z-wydawnictwem-nobell-2-godz-/register

https://pbw.waw.pl/events/moj-przyjaciel-migrant-warsztaty-biblioterapeutyczne/

  • ESCAPE ROOM” I “POKÓJ ZAGADEK” W KLASIE SZKOLNEJ

CZWARTEK, 12 grudnia 2024 r., godz. 12.00-14.00
online

Warsztaty poświęcone przygotowaniu i realizacji zabawy w „pokoju zagadek” w warunkach szkolnych. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z poszczególnymi fazami przygotowania, jak też realizacji takiej zabawy w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie, a także będą mogli częściowo przetestować wykorzystane zadania i sposoby realizacji podczas praktycznego “mini pokoju zagadek”.

Link do rejestracji: https://pbwwarszawa.clickmeeting.com/-escape-room-i-pokoj-zagadek-w-klasie-szkolnej-2-godz-/register

https://pbw.waw.pl/events/escape-room-i-pokoj-zagadek-w-klasie-szkolnej/

  • CHATBOT KROK PO KROKU – WEBINAR DLA NAUCZYCIELI

WTOREK, 3 grudnia 2024 r., godz. 12.00-13.30
online

Webinar dla nauczycieli wszystkich przedmiotów ze wszystkich etapów edukacyjnych. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób i do czego można wykorzystać np. Chat GPT.

Link do rejestracji: https://pbwwarszawa.clickmeeting.com/chatboot-krok-po-kroku-1-5-godz-/register

https://pbw.waw.pl/events/chatbot-krok-po-kroku-webinar-dla-nauczycieli/

SZKOLENIA

DBN-Y I MARC 21 W PIGUŁCE

Cykl 4 spotkań po 2 godziny

MARC21 – 6 i 9 grudnia, godz. 12.00-14.00
online

Deskryptory BN – 16 i 19 grudnia, godz. 12.00-14.00
online

Kurs powstał z myślą o bibliotekarzach, którzy chcą szybko i efektywnie zgłębić najnowsze standardy opracowania zbiorów, szczególnie zaś dla tych, którzy czują się niepewnie w opracowaniu i chcą “podszlifować” wiedzę.

W trakcie czterech dwugodzinnych spotkań online, dowiesz się, jak stosować Deskryptory BN i format MARC 21, aby tworzyć precyzyjne opisy bibliograficzne, spełniające wymagania współczesnych systemów katalogowych. Każde spotkanie obejmuje przystępne omówienie kluczowych zasad i przykładów, które pomogą Ci zastosować wiedzę w praktyce – od opisu podstawowych elementów po rzadziej używane szczegóły.

Szkolenie poprowadzi Agata Kyzioł-Cieślak – absolwentka Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, bibliotekarz z 28-letnim stażem, nauczyciel dyplomowany. Pracowała w Bibliotece Śląskiej, następnie w bibliotekach pedagogicznych w Bolesławcu i Warszawie. Obecnie jest kierownikiem Wydziału Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie oraz wykładowcą na podyplomowych studniach i kursach kwalifikacyjnych z zakresu Bibliotekoznawstwa organizowanych przez Niepubliczny Zakład Doskonalenia Nauczycieli „Cogito”, certyfikowany biblioterapeuta.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:120 zł netto, 108 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

https://szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl/dbn-y-i-marc-21-w-pigulce/

TWÓRZ CYFROWE HISTORIE: JAK KORZYSTAĆ Z DARMOWYCH NARZĘDZI DO ODKRYWANIA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

ŚRODA, 11 grudnia 2024 r., godz. 10.00-11.30
online

Uczestnicy zdobędą umiejętności tworzenia mobilnych projektów interpretacyjnych i cyfrowych reprezentacji historycznych opartych na lokalizacji. Dzięki otwartoźródłowym narzędziom, takim jak Omeka i Curatescape, możliwe będzie samodzielne tworzenie interaktywnych zasobów dziedzictwa cyfrowego, dostępnych na urządzeniach mobilnych.

Szkolenie poprowadzi Dominik Mirosław Piotrowski – doktor z zakresu bibliologii i informatologii, starszy kustosz dyplomowany w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu. Interesuje się zarządzaniem informacją, otwartą nauką, humanistyką cyfrową i kuratorstwem cyfrowym. W pracy zawodowej zajmuje się optymalizacją internetowych serwisów informacyjnych, promocją zbiorów cyfrowych oraz problematyką otwartych danych badawczych.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:120 zł netto, 108 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

https://szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl/kuratorowanie-przestrzeni-za-pomoca-otwartozrodlowego-curatescape/

BEZPŁATNE WYKŁADY ONLINE z Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

  • MELCHIOR WAŃKOWICZ 1892–1974 „Jak nazywali się Trzej Królowie? …Kacper, Melchior i Wańkowicz”

ŚRODA, 11 grudnia 2024 r., godz. 17.30-18.30
online

Wykład wygłosi prof. dr hab. Edyta Czop z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Prof. dr hab. Edyta Czop – historyk. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Od 2001 r. zatrudniona w Uniwersytecie Rzeszowskim, od 2015 r. na stanowisku prof. UR. Pracuje w Zakładzie Historii Społecznej i Gospodarczej w Instytucie Historii UR. Jej zainteresowania badawcze obejmują współczesną historię społeczną Polski i Polonii.

Link do rejestracji: https://www.bptorun.edu.pl/lime26/index.php/284776?lang=pl

https://www.bptorun.edu.pl/1450/melchior-wankowicz-18921974-wyklad-online

  • EDUKACJA WŁĄCZAJĄCA

ŚRODA, 11 grudnia 2024 r., godz. 16.00-17.00
online

Tematyka wykładu jest odpowiedzią na jeden z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025: […] podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym.

Wykład wygłosi Maciej Pasternak – nauczyciel dyplomowany, wieloletni doradca metodyczny w zakresie kształcenia specjalnego w Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, Lider Edukacji Włączającej ORE, nauczyciel szkoły specjalnej.

Link do rejestracji: https://www.bptorun.edu.pl/lime26/index.php/243657?lang=pl

https://www.bptorun.edu.pl/1451/edukacja-wlaczajaca-wyklad-online

  • KRYTYCZNA ANALIZA INFORMACJI W ERZE POST-FAKTU

ŚRODA, 4 grudnia 2024 r., godz. 17.00-18.00
online

Tematyka wykładu wpisuje się w realizację jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025: Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci […]

Wykład wygłosi dr hab. Małgorzata Kowalska-Chrzanowska, prof UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie bibliologii i informatologii, profesor w Instytucie Badań Informacji i Komunikacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tutorka w kursach e-learningowych („BibWeb”, „Login: biblioteka” i „Infobrokering”) oraz licznych projektach z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych.

Link do rejestracji: https://www.bptorun.edu.pl/lime26/index.php/178347?lang=pl

https://www.bptorun.edu.pl/1446/krytyczna-analiza-informacji-w-erze-post-faktu-wyklad-online

XVI EDYCJA OTWARTYCH WYKŁADÓW Z HISTORII SZTUKI 2024/2025 PT. „SZTUKA I NATURA. OD MITU ARKADYJSKIEGO DO EKOLOGII GŁĘBOKIEJ”

11 grudnia 2024 r. – 7 maja 2024 r.

Miejsce: Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Peowiaków 12, w wyznaczone środy o godz. 17.30

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na XVI edycję otwartych wykładów z historii sztuki. Wykłady stanowią kompendium wiedzy niezbędnej każdemu, kto interesuje się sztuką i kulturą europejską i światową.

Harmongram wykładów:

  • 11 grudnia 2024 – Elżbieta Błotnicka-Mazur  Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach 1966 – pochwała przemysłu versus działania protoekologiczne.

  • 8 stycznia 2025 – Jarosław Cymerman Et in Arcadia ego. Natura, sielanka i katastrofa w twórczości Józefa Czechowicza.

  • 22 stycznia 2025 – Piotr Majewski Ściągawka z natury. O bionice w projektowaniu i w architekturze.

  • 12 lutego 2025 – Katarzyna Weinper Back to Nature. Rozmowy sztuki z naturą.

  • 26 lutego 2025 – Agata Kusto W kadzidlańskim boru… Kilka dygresji o kurpiowskim śpiewaniu „z natury „.

  • 12 marca 2025 – Marta Ryczkowska Przyszłość jako rozszerzone teraz. O współistnieniu i mrocznej ekologii.

  • 26 marca 2025 – Aneta Kramiszewska Elementy przyrody (kamień, drzewo, źródło) we wnętrzach sakralnych – funkcja, ekspozycja, treści symboliczne.

  • 9 kwietnia 2025 – Marcin Pastwa Parasite czy Cesarz mrówek – antropologiczna wizja estetyki przyrody.

  • 23 kwietnia 2025 – Przemysław Kaliszuk Natura bez człowieka. Refleksje przyrodnicze w twórczości Wojciecha Kuczoka.

  • 7 maja 2025 – Aleksander Wójtowicz Ornitonarracje, czyli współczesne książki o ptakach.

Opracowanie – wiceprezes Luiza Kawka