Daleka droga, popołudniowa listopadowa pora i niesprzyjająca aura na dworze nie odstraszyły członków i sympatyków Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich od odwiedzenia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Łęcznej. Wizyta studyjna stała się wspaniałą okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem nie tylko szkolnej biblioteki, ale także z działalnością całej placówki.
Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania przestrzeni szkolnych. Dyrektor Sławomir Winiarski osobiście oprowadził uczestników, prezentując ciekawą infrastrukturę i wyjątkowe miejsca na terenie szkoły. Zwiedziliśmy Izbę Tradycji, poświęconą patronowi szkoły – Janowi Pawłowi II, gdzie zgromadzono pamiątki i eksponaty upamiętniające życie i działalność papieża Polaka. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z bogatym dziedzictwem kulturowym i duchowym, prezentowanym w tej części placówki. Kolejnym punktem programu była wizyta w hali sportowej, która wzbudziła podziw swoim nowoczesnym wyposażeniem i przestronnością. Dyrektor opowiedział o realizowanych zajęciach sportowych i wydarzeniach szkolnych, które integrują całą społeczność uczniowską. W szkolnym holu nie ominęliśmy też niezwykłej makiety miasta, prezentującej historyczny układ przestrzenny Łęcznej.
Zwiedzanie zakończyliśmy w przyjaznej i nowoczesnej przestrzeni biblioteki szkolnej. Dyrektor szczególnie podkreślał rolę biblioteki jako miejsca wsparcia edukacyjnego i rozwoju pasji czytelniczych dzieci i młodzieży. Dzięki paniom – Grażynie Iwanek i Monice Milanowskiej – szkolna biblioteka aspiruje do miana kulturalnego centrum szkoły. Dowiedzieliśmy się o bogactwie inicjatyw, podejmowanych na rzecz uczniów. Bibliotekarki przedstawiły inspirującą prezentację dotyczącą działań, jakie zrealizowały w ostatnim czasie. Wśród omawianych projektów znalazły się m.in.: organizacja konkursów czytelniczych, realizacja zajęć promujących czytelnictwo, prowadzenie spotkań autorskich, angażowanie uczniów w różnorodne akcje historyczne i regionalne.
Z zainteresowaniem słuchaliśmy też o projekcie edukacyjnym „Owieczka Czwóreczka”, związanym z wydaniem cyklu publikacji autorstwa Katarzyny Szymańskiej, która przez wiele lat rozwijała bibliotekę szkolną i z wielkim zaangażowaniem realizowała wśród dzieci różne inicjatywy, służące promocji literatury, czytelnictwa, rozrywki intelektualnej i wrażliwości na sztukę. Po zakończeniu prezentacji bibliotekarki pokazały uczestnikom zbiory biblioteki, w tym książki dostosowane do różnych grup wiekowych uczniów. Duże wrażenie zrobiły na nas karty narracyjno-obrazkowe do teatrzyku Kamishibai, które zostały wykonane z oryginalnych dziecięcych rysunków o Owieczce Czwóreczce.
Wizyta studyjna w Łęcznej była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji w zakresie pracy bibliotekarskiej oraz integracji środowiska edukacyjnego. Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęcznej zaprezentowała się jako placówka, która z zaangażowaniem dba o rozwój swoich uczniów, zarówno pod kątem edukacyjnym, jak i społecznym. Wszyscy członkowie i sympatycy TNBSP wyrazili uznanie dla działalności biblioteki szkolnej i podziękowali za ciepłe przyjęcie oraz możliwość udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Miłym akcentem wizyty były specjalne podziękowania od łęczyńskich nauczycieli bibliotekarzy, złożone na ręce Joanny Tarasiewicz z Wydziału Promocji i Wspomagania Edukacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, sprawującej również do niedawna funkcję doradczyni metodycznej – za wieloletnią współpracę ze środowiskiem.
Wiceprezes Luiza Kawka