AktualnościRelacjeSpotkaniaZainspiruj się

Spotkanie z Iwoną Pietrzak-Płachtą

Dnia 23 lutego 2023 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyło się spotkanie z laureatką tytułu Nauczyciel Roku 2022 – Iwoną Pietrzak-Płachtą – nauczycielką bibliotekarką z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w podlubelskim Pliszczynie.

Na spotkanie zaproszeni zostali goście specjalni: dyrektor ZSP w Pliszczynie – pani Elżbieta Purc, wójt Gminy Wólka – pan Edwin Gortat, przedstawiciele Kuratorium Oświaty i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, dziennikarka „Dyrektora Szkoły” – pani Małgorzata Nowak, prezes TNBSP Oddział w Lublinie – pani Bożena Milanowska, doradczynie metodyczne – panie Aneta Szadziewska i Joanna Tarasiewicz oraz liczne grono nauczycieli bibliotekarzy z województwa lubelskiego.

Wszystkich uczestników spotkania powitała pani Barbara Rzeszutko – Dyrektor  Biblioteki Pedagogicznej. W imieniu wszystkich zebranych podkreśliła, że jesteśmy dumni, iż Nauczycielem Roku został bibliotekarz i mamy nadzieję, że do większości społeczeństwa dotrze wiadomość, że bibliotekarze w szkole też są nauczycielami.

Rozmowę prowadziła pani Joanna Tarasiewicz. Pani Iwona opowiadała o metamorfozie swojej biblioteki szkolnej i o tym, jak doszło do jej zmiany w „Wypożyczalnię Skrzydeł”. Podkreśliła, że nie mogłaby rozwinąć skrzydeł i zrealizować swoich pomysłów, gdyby nie pomoc i wsparcie pań doradczyń – Joanny Tarasiewicz i Anety Szadziewskiej. Ważne także było zaufanie i współpraca z dyrekcją szkoły i wójtem. 

Wspomniała galę konkursu Nauczyciel Roku 2022 i inne, wcześniejsze nagrody: Nagroda im. Janusza Korczaka – 2022, Mistrz Promocji Czytelnictwa 2019 i 2021 – wyróżnienie, 2020 – III miejsce w Polsce. Przekazała również informację, że właśnie otrzymała zaproszenie do udziału w pracach Kapituły Nagrody im. Janusza Korczaka 2023.

Na zakończenie spotkania pani Małgorzata Nowak powiedziała, że w bibliotekach szkolnych dzieją się teraz ważne, ciekawe rzeczy i trzeba to pokazywać. Często pełnią one także funkcję terapeutyczną. Przytoczyła słowa pani Iwony o „Wypożyczalni Skrzydeł” – miejscu, w którym uczniowie nie tylko mogą wypożyczyć książki, ale też spędzić czas w przyjaznej atmosferze, porozmawiać i wyciszyć się.

Spotkania z panią Iwoną są jak rozmowa z przyjacielem, który dobrze cię zna, rozumie twoje rozterki i problemy, jest ogromnym wsparciem. Ona sama o sobie często mówi, że jest wróżką. Myślę, że na spotkaniu też użyła swojej magii i zaczarowała słuchaczy, bo ponad godzinna rozmowa upłynęła jak jedna chwila.

Na koniec chciałabym przytoczyć piękne słowa pani Iwony Pietrzak-Płachty: „Dla mnie szczęśliwa szkoła to taka, w której dzieci i nauczyciele są szczęśliwi. Żebyśmy my, nauczyciele, mogli dać szczęście dzieciom, sami musimy być szczęśliwi. Musimy mieć siłę, musimy czuć w sobie moc, a tak najbardziej to chyba potrzebujemy tego, żeby nasza praca wiązała się z szacunkiem, bo pracujemy na najcenniejszym kruszcu, czyli pracujemy na młodych ludziach, którzy są przyszłością naszego narodu.”

Beata Pinkos – biblioteka SP nr 5 w Świdniku

Zapis spotkania można obejrzeć TUTAJ