AktualnościNarzędziaRelacjeSpotkaniaZainspiruj się

Laboratoria Przyszłości w bibliotece teraźniejszości

Bibliotekarki i bibliotekarze nieustannie szukają inspiracji, dzięki którym mogą lepiej zaspokajać potrzeby swoich czytelników. Dlatego też 27 października 2022 r. spotkaliśmy się na pierwszym od dłuższego czasu stacjonarnym szkoleniu, które odbyło się w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie.

W kilkunastoosobowej grupie postanowiliśmy poszukać pomysłów na wykorzystanie sprzętów, zakupionych w ramach Laboratoriów Przyszłości. Jest to rządowy program dla szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych, w ramach którego można było uzyskać wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego, niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych dzieci i młodzieży. Główna część warsztatów odbywała się w Laboratorium Multimedialnym. Zgromadzony w nim sprzęt pozwala na nagrywanie i odtwarzanie muzyki, tworzenie podcastów i słuchowisk, fotografowanie, nagrywanie filmów, streaming, obróbkę dźwięku i obrazu. I chociaż na razie Laboratorium funkcjonuje na etapie urządzania przestrzeni i testowania sprzętu, to dobrze spożytkowaliśmy czas, poznając narzędzia, w które warto w przyszłości wyposażyć biblioteki.

Oczywiście, jak to zwykle bywa z bibliotekarską bracią, pomysłów mieliśmy bez liku i zdobywaliśmy wiedzę w duchu pedagogiki zabawy. Nikomu nie przyszło wcześniej do głowy, żeby rapować książkę kucharską. A okazuje się, że można! Odwiedziliśmy też Laboratorium kuchenne – musimy tam wrócić na warsztaty gotowania, inspirowane literaturą. Ciekawe pomysły rodziły się też w Laboratorium techniki, w którym jest możliwość szycia na maszynach.

Podsumowując – wiemy już, że było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z nauczycielkami bibliotekarkami SP 51.

Ewa Ziembowicz, sekretarz Oddziału