AktualnościRelacjeUncategorized

Relacja ze spotkania „Bliskie-dalekie sąsiedztwo”.

Dnia 17 maja br. odbyło się spotkanie Towarzystwa połączone ze spotkaniem metodycznym. Odbyło się ono w trybie zdalnym na Google Meet.

Gośćmi nauczycieli bibliotekarzy była przedstawicielka wydawnictwa „Widnokrąg” – pani Agnieszka Chmielewska oraz współpracujący z wydawnictwem nauczyciel z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie – pan Karol Baranowski.

Obecnych przywitały panie: doradca metodyczny – Aneta Szadziewska oraz prezes TNBSP Oddziału Lublin – Małgorzata Dąbrowska-Duda.

Pierwsza głos zabrała Agnieszka Chmielewska, która krótko zaprezentowała swoja firmę wydawniczą. „Widnokrąg” ma siedzibę w Piasecznie i funkcjonuje na rynku wydawniczym już od ponad 10 lat. Przez dekadę wydawnictwo wydało ponad 90 tytułów i są to książki starannie dobierane pod względem treści, jak i szaty graficznej. Od trzech lat wydawnictwo realizuje projekty w ramach programu „Kreatywna Europa”.

Jeden z projektów to „Bliskie-dalekie sąsiedztwo”. Książki wydane w ramach tego projektu zabierają młodych polskich czytelników w podróż na północ Europy, do Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii i Łotwy. Ich bohaterowie – sympatyczni, współcześni, zaskakująco pomysłowi pokazują, że mimo odległości, innego środowiska i zwyczajów jesteśmy do siebie podobni.

Kolejny projekt to „Książki do zadań specjalnych”. Wydawnictwo w ramach tego projektu wyda książki, które będą dotyczyły ważnych współcześnie tematów, budzących niepokój zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Książki te mądrze oraz szacunkiem dla młodego czytelnika traktują o trudnych problemach. Do książek opracowane zostały również scenariusze zajęć.

W drugiej części spotkania wystąpił pan Karol Baranowski – bibliotekarz roku 2019, animator kultury, organizator i twórca gier miejskich oraz bibliotecznych (w tym gier online), współorganizator Odjazdowego Bibliotekarza w Krakowie, aktywny działacz Stowarzyszenia LABIB oraz ekspert w dziedzinie wykorzystania nowoczesnych technologii w bibliotece. Autor bloga www.charliethelibrarian.com.

Współpracował on z wydawnictwem „Widnokrąg” tworząc gry online, inspirowane książkami z projektu „Bliskie-dalekie sąsiedztwo”. Zaprezentował słuchaczom grę „Tajemnicza wyprawa Patego”, dzięki której bibliotekarki mogły wybrać się w wirtualną podróż do Finlandii, poznać bohaterów książek, a także sprawdzić swoje siły w zaproponowanych zadaniach.

Przygotowano także dla uczestników spotkania dwa konkursy, w których nagrodami były pakiety książek ufundowane przez wydawnictwo „Widnokrąg”. Pierwszy konkurs ogłosił pan Karol Baranowski. Zadanie polegało na odnalezieniu w grze imion królów Norwegii i przesłanie odpowiedzi na adres mailowy gościa. Drugi konkurs ogłosiła pani Aneta Szadziewska. Tym razem trzeba było podać sześć tytułów książek napisanych przez estońskiego autora Anti Saara.

Na koniec spotkania pani metodyk zaprosiła nauczycieli na dwudniowe bezpłatne warsztaty doskonalenia zawodowego: „Biblioteka – Centrum szkolnej kreatywności”, które odbędą się w dniach 29-30 maja 2022 r. w formule hybrydowej, w Lublinie. Natomiast prezes TNBSP Oddziału Lublin zaprosiła bibliotekarzy na ostatnie w tym roku szkolnym zebranie Towarzystwa. Zebranie odbędzie się w trybie stacjonarnym dnia 2 czerwca o godzinie 16.30 w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Lublinie. Spotkanie jest ważne, bo podsumowujące pięcioletnią działalność obecnej Rady Oddziału, ale także decydujące o tym, w jakim kierunku będzie się rozwijała organizacja. Zostaną wybrane nowe władze towarzystwa na kolejną pięcioletnią kadencję.