AktualnościRelacje

Relacja ze spotkania TNBSP w dniu 25 listopada 2021 r.

Dnia 25 listopada 2021 roku odbyło się spotkanie on-line nauczycieli bibliotekarzy (na platformie Google Meet) zorganizowane wspólnie przez TNBSP Oddział w Lublinie oraz doradczynie metodyczne z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W spotkaniu wzięły udział 33 osoby. Temat spotkania: „Uczymy się bawiąc z książek Muchomora”.

Nauczycieli przywitały panie: Aneta Szadziewska – doradca metodyczny oraz prezes TNBSP Oddziału Lublin – pani Małgorzata Dąbrowska-Duda, która przedstawiła gościa i jednocześnie prelegentkę spotkania, panią Annę Skowrońską – autorkę książek dla dzieci i zarazem współzałożycielkę wydawnictwa „Muchomor”.

Wydawnictwo Muchomor” już prawie od 20 lat wydaje książki dla dzieci, dbając o ich wysoki poziom artystyczny, literacki i edytorski. Wydawnictwo współpracuje z najlepszymi autorami, ilustratorami i grafikami, a książki „Muchomora” otrzymują najwyższe wyróżnienia (Bologna Ragazzi Award, Złote Jabłko, Książka Roku IBBY).

Pani Anna Skowrońska zaprezentowała słuchaczom książki, będące nowościami w ofercie wydawnictwa, ale także i te, które są ważne ze względu na tematykę, której dotyczą.  Zaczęła swoją gawędę od  książki pt.: „Dusza książki”. To opowiadanie 11- letniej autorki – Alicji Grudzień, laureatki konkursu na opowiadanie organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk. Zaskakująca opowieść, która ma przynieść odpowiedź na pytanie – czy książka ma duszę?

Pani Anna Skowrońska jest autorką książek o tematyce historycznej: „Alfabet niepodległości” i „Alfabet polski”. Krótkie, zabawnie zilustrowane hasła układają się w obraz niepodległej Polski oraz pokazują dziecku, z czego nasz kraj jest znany w świecie. Kolejne dwie książki – „Wiatr” i „Woda”, również autorstwa pani Anny Skowrońskiej, są napisane w taki sposób, by rozbudzić u najmłodszych ciekawość poznawania zjawisk w przyrodzie.

– „Historia kobiet” – to cenne kompendium wiedzy o tym jak wyglądało życie kobiet w różnych epokach, np.czy kobieta mogła być faraonem?, dlaczego Greczynki całe dnie spędzały w domach?

„ Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” – to z kolei cenne źródło informacji o historii ludzkości, dziedzinach nauki, działalności charytatywnej i życiowej misji.

–  seria „Pożeracze książek” – to cykl powieści dla dzieci, które cieszą się dużym zainteresowaniem małych czytelników.

– „Kto z Was chciałby rozweselić Wesołego Nosorożca” (wyróżnienie w konkursie IBBY) – to bajka profesora Leszka Kołakowskiego, którą profesor napisał dla swojej córki.

Ważną pozycję w ofercie wydawnictwa stanowią książki dla dzieci o filozofii. „Bajki Filozoficzne” Michela Piquemala z ilustracjami Agnieszki Malmon zostały wpisane przez Fundację „Cała Polska Czyta Dzieciom” do kanonu literatury dziecięcej.

Prelegentka, przy niektórych tytułach, starała się przekazać słuchaczom uwagi i wskazówki, jak pracować z czytelnikami w oparciu o te książki. Na zakończenie spotkania autorka przeczytała krótki fragment książki pt.:  „Łatwo być miłym” – to opowieść o tym, jak dobro wraca. „Czy łatwo jest być miłym? Bardzo łatwo! Pomagaj, dziękuj, uśmiechaj się – przecież umiesz to wszystko robić! A kiedy Ty będziesz miły dla innych, oni … będą mili dla Ciebie!”

Pani Anna Skowrońska odpowiedziała także na kilka pytań, które uczestnicy zapisywali na czacie podczas spotkania. Nauczyciele byli ciekawi, dlaczego wydawnictwo nazywa się Muchomor, ile kosztuje wydawnictwo wydanie jednej książki, które pozycje Muchomora nadają się do pracy z uczniami z klas I-III oraz jaka jest możliwość zorganizowania spotkania autorskiego.

Pani Aneta Szadziewska, w imieniu organizatorek, podziękowała gościowi za spotkanie i za dostarczenie uczestnikom wielu inspiracji do pracy z czytelnikami.