AktualnościRelacjeUncategorized

Spotkanie z Wypożyczalnią Skrzydeł!

Relacja ze spotkania TNBSP w dniu 6 maja 2021 r.

Dnia 6 maja 2021 roku odbyło się spotkanie on-line na Google Meet, na które nauczycieli bibliotekarzy zaprosiła prezes TNBSP Oddział w Lublinie – pani Małgorzata Dąbrowska-Duda oraz doradczynie metodyczne z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – pani Aneta Szadziewska i pani Joanna Tarasiewicz. W spotkaniu  wzięło udział 26 osób. Temat spotkania: Podróż do krain Wypożyczalni Skrzydeł – bank pomysłów do pracy z czytelnikiem”.

Nauczycieli przywitała pani Aneta Szadziewska, która przedstawiła prelegentkę – panią Iwonę Pietrzak-Płachtę – nauczycielkę bibliotekarkę z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie. Następnie głos zabrała pani Małgorzata Dąbrowska-Duda, która podziękowała pani Iwonie Pietrzak-Płachcie za podjęcie wyzwania i chęć podzielenia się z gronem bibliotekarzy swoimi pomysłami na realizację zajęć i konkursów w bibliotece szkolnej. Pani prezes stwierdziła, że nauczyciele bibliotekarze to niezwykle aktywna i kreatywna grupa zawodowa i dlatego ma nadzieję, że za przykładem nauczycielki z Pliszczyna, inni bibliotekarze także zechcą podzielić się przykładami dobrej praktyki i podejmą się poprowadzenia spotkań lub warsztatów dla środowiska bibliotekarskiego.

Następnie pani Iwona Pietrzak-Płachta zaprosiła nauczycieli w podróż do krain Wypożyczalni Skrzydeł. Swoją gawędę uzupełniła prezentacją multimedialną, w której  pokazała przykłady różnych działań bibliotecznych (zajęć i konkursów) realizowanych w swojej placówce.

W drugiej części spotkania prelegentka omówiła kilka tekstów literackich, które są, w jej odczuciu, niezwykle inspirujące. W oparciu o nie można przygotować interesujące zajęcia biblioteczne:

– „Co robią uczucia?” – Tina Oziewicz,

–  „Jabłka Pana Peabody`ego” autorstwa Madonny,

„Mała encyklopedia domowych potworów” – Stanislav Marijanović,

„Pięciu Nieudanych” – Beatrice Alemagna,

„Wielka księga supermocy”– Susanna Isern,

„Jeż” – Katarzyna Kotowska.

Pani Aneta Szadziewska poprosiła nauczycieli o zadawanie na czacie pytań prelegentce.  Uczestnicy nie tylko byli ciekawi, w jaki sposób nauczycielka realizuje zajęcia z uczniami i jak pozyskuje nagrody dla uczestników konkursów, ale także wyrazili wiele pochlebnych uwag na temat pracy pani Iwony i jej pasji w popularyzowaniu książek i czytelnictwa. Pani Iwona Pietrzak-Płachta zdradziła nauczycielom, że w wydawnictwie „Dwie Siostry” recenzowana jest książka, której jest autorką. Książka opowiada o pracy bibliotekarza.

Pani Aneta Szadziewska wręczyła prelegentce od Rady Oddziału TNBSP list z podziękowaniem za przeprowadzenie spotkania i poprosiła o zabranie głosu panią prezes Małgorzatę Dąbrowską-Dudę. Pani prezes podkreśliła, że każde kolejne spotkanie z nauczycielką z Pliszczyna pokazuje, że Wypożyczalnia Skrzydeł to magiczne i wyjątkowe miejsce oraz podziękowała za dostarczenie uczestnikom wielu inspiracji do pracy z czytelnikami.

 Na zakończenie spotkania pani Aneta Szadziewska przypomniała nauczycielom o wydarzeniach czytelniczych, które czekają środowisko bibliotekarskie jeszcze w maju i zapowiedziała niespodziankę, która jest przygotowywana na spotkanie czerwcowe.