AktualnościRelacje

Relacja ze spotkania „Książka multimedialna”.

Dnia 15 lutego 2021 roku odbyło się spotkanie on-line na Google Meet, na które nauczycieli bibliotekarzy zaprosiły, wspólnie z panią prezes TNBSP Oddział w Lublinie, pani Aneta Szadziewska i pani Joanna Tarasiewicz – doradcy metodyczni z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie. W spotkaniu wzięło udział 26 osób. Temat spotkania: „Książka multimedialna” .
Nauczycieli w imieniu organizatorów przywitała pani Aneta Szadziewska, która wyjaśniła, że temat spotkania to rozwinięcie zagadnienia, które pojawiło się w ramach styczniowej konferencji czytelniczo-medialnej. Zdaniem prelegentki technologia niewątpliwie wpływa na rozwój form książek oferowanych czytelnikom. Zmieniają się nośniki, formy i urządzenia do odtwarzania, a synergia między książką a technologią wzrasta i rozwija się. Książka multimedialna może być chętniej czytana przez młode pokolenie, które z nowymi cyfrowymi mediami jest bardziej „oswojone”. Pani Aneta Szadziewska w prezentacji zatytułowanej: „Czytamy, bo tikamy, a tikamy, bo czytamy” omówiła rodzaje książek cyfrowych oraz pokazała przykłady takich wydawnictw:

  • książka interaktywna (przykładem jest seria książek Joe Windy`ego „Central Park”),
  • książka interaktywna z QR ( „Przekręt na van Gogha”, „Klątwa miliardera”),
  • książka multimedialna tworzona w aplikacji Genial.ly,
  • książka z rozszerzoną rzeczywistością („Mały Książę”),
  • książka hipertekstowa (zarówno analogowa, jak i internetowa, książka nielinearna, fragmentaryczna, z dodatkowymi zapiskami, która jest wyzwaniem dla inteligentnego czytelnika),
  • książka aplikacja (pięknie ilustrowane plansze z mnóstwem detali do odkrycia, pomysłowe interakcje).
    Pani Aneta Szadziewska w drugiej części spotkania zaprezentowała zebranym kilka ciekawostek – książkę „Kraina Koe”, „Ikabog” J.K. Rowling, omówiła narzędzie do tworzenia książki multimedialnej – program ISSUU.com. Zaproponowała użycie kodów QR do promocji książek popularnonaukowych wśród czytelników. Takie kody mogłyby zawierać na przykład linki do filmów o zwierzętach, linki do utworów muzycznych, itp.
    Pani Joanna Tarasiewicz, która moderowała to spotkanie poprosiła nauczycieli o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej oraz o zadawanie pytań lub zgłaszanie na czacie propozycji tematów do kolejnych spotkań. W krótkim czasie powstała lista potrzeb i oczekiwań nauczycieli w tym zakresie. Na zakończenie pani Joanna Tarasiewicz zaprosiła zebranych na kolejną konferencję czytelniczo-medialną, która planowana jest na 17 marca br.

RelacjaL Małgorzata Dąbrowska-Duda