AktualnościNarzędziaPraca pedagogicznaZainspiruj się

Office365 w praktyce

Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku już od końca marca korzysta platformy Office365. Poznając jej różne możliwości – nauczycielki bibliotekarki postanowiły od razu przetestować wszystko w praktyce. Bardzo brakowało im kontaktu z uczniami. Podejrzewały, że oni też tęsknią za miejscem, które byłoby odskocznią od szkolnych spraw. Dlatego zaprosiły grupę ok. 30 uczniów klas 4-8 do wspólnej przestrzeni bibliotecznej. Stworzyły „Klub Książki Narnia” dla osób, które często i chętnie bywały w bibliotece, pomagały w pracy, dużo czytały…

Na początek w plikach grupy powstał dokument, w którym członkowie wpisywali swoje pomysły i propozycje. Mogli je również komentować (zgadzać się lub nie, ukonkretniać, rozwijać itd.), pracować wspólnie nad jednym plikiem.

Bibliotekarki zaproponowały też spotkanie online. O wyznaczonej porze pojawiło się kilkanaście osób, które przyjęły zaproszenie do wspólnego spędzenia czasu. Uczniowie opowiedzieli o tym, jak się czują w zaistniałej sytuacji. Czy chcą bywać w takiej neutralnej przestrzeni, której organizacja będzie zależeć w dużej mierze od nich?

Grupa ustaliła, że chce się spotykać raz w tygodniu online. Padł pomysł wygłaszania przez chętnych 5-minutowych prezentacji na różne tematy. Zgłosiły się nawet pierwsze osoby. Ale potem okazało się, że mają ogromne problemy z przygotowaniem się i przezwyciężeniem strachu przed publicznym wystąpieniem. Dlatego kolejne spotkania online zostały poświęcone autoprezentacji – tematom: „Jak mówić, żeby nas słuchano”, „Magia uśmiechu i relaksu”, „Stres – wróg czy przyjaciel? Jak sobie z nim poradzić?”.

Bibliotekarki mają nadzieję, że grupa będzie się rozwijała. Powoli skrystalizują się zasady i formy pracy, a uczniowie staną się bardziej aktywni. Dla niektórych będzie to może tylko miejsce do rozmowy i wymiany poglądów – czyli właśnie tego, po co przychodzili do biblioteki. Inni będą rozwijali zainteresowania, prezentowali swoje pasje, polecali ciekawe książki. Okaże się, co uda im się wspólnie wypracować…