AktualnościPraca pedagogicznaRelacjeSpotkaniaZainspiruj się

„Biblioteka skarbnicą wartości i twórczego kształtowania kompetencji czytelniczych”

Małgorzata Dąbrowska-Duda relacjonuje:

Lublin, 11.02.2020

Temat: „Biblioteka skarbnicą wartości i twórczego kształtowania kompetencji czytelniczych


11 lutego 2020 r. w bibliotece Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie odbyło się spotkanie oddziału TNBSP w Lublinie. W spotkaniu uczestniczyło 38 nauczycieli bibliotekarzy i sympatyków z Lublina, Jastkowa, Łęcznej, Rybczewic i Nałęczowa.

Nauczycieli przywitały panie: Joanna Tarasiewicz – doradca metodyczny dla nauczycieli bibliotekarzy oraz Małgorzata Dąbrowska-Duda – prezes Oddziału TNBSP w Lublinie, która przedstawiła gospodynię spotkania – panią Małgorzatę Szponar oraz przekazała informacje o kolejnym zebraniu. Pani Tarasiewicz zaś zaprosiła obecnych do udziału w szkoleniu na temat bezpiecznego Internetu organizowanym przez LSCDN.

Pani Małgorzata Szponar z wielką dumą podkreśliła, że szkoła, w której od 8 lat pracuje jako nauczyciel bibliotekarz mieści się w wyjątkowym miejscu, niezwykle  zabytkowym. Zebranych otaczają mury, których historia sięga XV wieku. Biblioteka od stycznia funkcjonuje w nowym wyremontowanym miejscu. To dwie przestronne sale o wspaniałym sklepieniu. W jednej sali znajduje się czytelnia, druga to wypożyczalnia z kącikiem do zabaw i wygodnymi siedziskami dla czytelników.

Gospodyni spotkania omówiła pokrótce działania, które realizuje w szkole po to, by zachęcić uczniów do czytania, ale także, by pokazać, że biblioteka to takie miejsce, które niekoniecznie powinno kojarzyć się tylko z książką i czytaniem. Swoją opowieść zobrazowała zdjęciami z imprez i uroczystości, które zorganizowała dla czytelników.

Pani Małgorzata Szponar, wspierana przez Joannę Frydrych-Staszczak -nauczycielkę plastyki, pracującą także w szkolnej bibliotece, organizuje spotkania autorskie, happeningi, warsztaty plastyczne, teatralne, zajęcia z bajkoterapii, projekty czytelnicze: „Tuwimowo”, „Zima w Stumilowym Lesie”. Włącza się z młodzieżą do ogólnopolskich akcji, jak: Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Ogólnopolska Noc Bibliotek, akcja „Jak nie czytam, jak czytam!”

Ciekawym pomysłem jest organizacja akcji: „Dzielimy się swoimi pasjami-starsi-młodszym”, w której uczniowie ze starszych klas opowiadają młodszym kolegom o swoich zainteresowaniach, prezentują swoje hobby, talenty.

Nauczycielka podejmuje się także działań, które kształtują w jej wychowankach postawy patriotyczne, np. realizuje projekt „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości” czy włączyła się z wychowankami w ogólnopolską kampanię „BohaterON”.

W drugiej części spotkania nauczyciele mieli możliwość zwiedzenia szkoły i obejrzenia m.in. pracowni przyrodniczej, humanistycznej, matematycznej, języków, chemii/fizyki, a także sali gimnastycznej, znakomicie wyposażonej. Zwiedzających w zachwyt wprawiły malowidła na ścianach sali gimnastycznej, które zostały odkryte przy okazji prowadzonego w budynku remontu. Zarządzający szkołą bardzo zadbali o to, by każdy element wystroju sal, ich kolorystka stanowiły pewną całość, niezwykle stonowaną, a przede wszystkim funkcjonalną.