AktualnościRelacjeSpotkania

„Prawo autorskie w szkole i bibliotece szkolnej”

W czwartek 21 listopada bibliotekarze zrzeszeni w TNBSP odwiedzili Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Uczestniczyliśmy w warsztatach: „Prawo autorskie w szkole i szkolnej bibliotece”, których organizatorami było Akademickie Koło SBP w Lublinie, Sekcja Bibliotek Naukowych i Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. W spotkaniu wzięło udział 31 nauczycieli bibliotekarzy z Ciecierzyna, Jastkowa, Kraśnika, Lublina, Łęcznej, Łukowa, Niemiec, Pszczelej Woli, Świdnika i Żyrzyna.

Czy analizowanie ustawy może nie być nudne? Okazało się, że tak! Prelegentka – dr Anastazja Śniechowska-Karpińska – zastępca dyrektora Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego z ogromną pasją wprowadziła nas w tajniki prawa autorskiego. W bardzo przystępny sposób omówiła najważniejsze i najczęściej pojawiające się w naszej pracy zagadnienia. Wskazała ewentualne pułapki i przedstawiła wiele wskazówek praktycznych na ich ominięcie. Zaprezentowała również rodzaje licencji Creative Commons (CC) i warunki korzystania z utworów na nich opublikowanych.

Następnie pracownik Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” – pan Łukasz Kowalski przybliżył nam wirtualne zbiory swojej instytucji. Omówił również projekty: Lubelska Biblioteka Wirtualna (ponad 200 tys. publikacji), zbiory polskich instytucji kultury on-line (ponad 6 mln obiektów) i Europeana (ponad 57 mln dzieł sztuki, książek, filmów i nagrań z całej Europy).

Później spotkanie przerodziło się w kuluarowe rozmowy – z prowadzącymi i nie tylko… Dziękujemy organizatorom za dużą dawkę praktycznej wiedzy, przekazanej w tak interesujący sposób!